Uchodźcy z Ukrainy masowo wyjeżdżają z Warszawy

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Uchodźcy z Ukrainy masowo wyjeżdżają z Warszawy

ZUS zaczął kontrolować Ukraińców! Urzędnicy zabiorą 500+ uchodźcom, którzy wyjechali z Polski

2022-06-10 13:29

500+ dla Ukraińców pod lupą ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ruszył z kontrolą dotyczącą wypłacania 500+ uchodźcom z Ukrainy. ZUS sprawdzi czy beneficjenci 500+, którzy przyjechali do Polski, wciąż przebywają wraz z dziećmi w naszym kraju. To warunek konieczny przy pobieraniu 500+ w Polsce. Jak podaje serwis bankier.pl, osoby, które wyjadą z naszego kraju na dłużej niż miesiąc, tracą prawo do pobierania świadczenia.

500+ dla uchodźców z Ukrainy. Jakie są warunki?

Program "Rodzinna 500+" objął uchodźców z Ukrainy, który po rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada, przyjęli do Polski. Aby otrzymać 500+ Ukraińcy potrzebują uzyskać nr PESEL UKR, założyć w Polsce rachunek bankowy i posiadać polski numer telefonu. Jednak pieniądze 500+ nie są przyznawane bezwarunkowo. Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go uprawnień wynikających ze specustawy, w tym wypłaty świadczeń socjalnych. 

"Aby kontrolować wypłatę 500 plus i rodzinnego kapitału opiekuńczego, komendant główny Straży Granicznej poinformuje ZUS o dłuższych wyjazdach z naszego kraju. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, którym zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów.

- Takie kontrole nie są wyjątkami, bowiem Zakład rozpoczął akcję weryfikacyjną, która ma pomóc ustalić, kto nadal posiada prawo do pobierania świadczenia 500+. Do tej pory ZUS przeprowadził 12 tys. kontroli - podaje bankier.pl.        

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Kiedy uchodźca z Ukrainy straci 500+?

W rozmowie z Bankier.pl Grzegorz Dyjak z centrali ZUS wyjaśnia, że wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. - A konsekwencją tego jest utrata przez niego prawa do świadczeń dla rodzin. Dotyczy to także sytuacji, kiedy uchodźcy wyjadą na zachód do krajów Unii Europejskiej - doda

Sonda
500 plus dla uchodźców to dobry pomysł?

500+ dla Ukraińców. ZUS wzywa uchodźców do wyjaśnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł wezwać ubiegającego się o wsparcie lub otrzymującego świadczenia do osobistego stawiennictwa w terminie trzech dni roboczych w celu złożenia wyjaśnień niezbędnych do prawidłowego ustalenia i wypłaty świadczenia 500+. Jeśli uchodźca się nie stawi, ZUS wstrzyma wypłatę lub pozostawi wniosek bez rozpatrzenia. Gdy zaś stawi się po upływie wyznaczonego terminu, świadczenie będzie wypłacane od następnego miesiąca. Data złożenia wniosku nie będzie miała znaczenia.

Najnowsze

Materiał sponsorowany