500+ dla uchodźców z Ukrainy. Jakie są warunki?
Program "Rodzinna 500+" objął uchodźców z Ukrainy, który po rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada, przyjęli do Polski. Aby otrzymać 500+ Ukraińcy potrzebują uzyskać nr PESEL UKR, założyć w Polsce rachunek bankowy i posiadać polski numer telefonu. Jednak pieniądze 500+ nie są przyznawane bezwarunkowo. Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go uprawnień wynikających ze specustawy, w tym wypłaty świadczeń socjalnych.
"Aby kontrolować wypłatę 500 plus i rodzinnego kapitału opiekuńczego, komendant główny Straży Granicznej poinformuje ZUS o dłuższych wyjazdach z naszego kraju. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, którym zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów.
Polecany artykuł:
- Takie kontrole nie są wyjątkami, bowiem Zakład rozpoczął akcję weryfikacyjną, która ma pomóc ustalić, kto nadal posiada prawo do pobierania świadczenia 500+. Do tej pory ZUS przeprowadził 12 tys. kontroli - podaje bankier.pl.
Kiedy uchodźca z Ukrainy straci 500+?
W rozmowie z Bankier.pl Grzegorz Dyjak z centrali ZUS wyjaśnia, że wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. - A konsekwencją tego jest utrata przez niego prawa do świadczeń dla rodzin. Dotyczy to także sytuacji, kiedy uchodźcy wyjadą na zachód do krajów Unii Europejskiej - doda
500+ dla Ukraińców. ZUS wzywa uchodźców do wyjaśnienia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł wezwać ubiegającego się o wsparcie lub otrzymującego świadczenia do osobistego stawiennictwa w terminie trzech dni roboczych w celu złożenia wyjaśnień niezbędnych do prawidłowego ustalenia i wypłaty świadczenia 500+. Jeśli uchodźca się nie stawi, ZUS wstrzyma wypłatę lub pozostawi wniosek bez rozpatrzenia. Gdy zaś stawi się po upływie wyznaczonego terminu, świadczenie będzie wypłacane od następnego miesiąca. Data złożenia wniosku nie będzie miała znaczenia.