W pierwszym tygodniu listopada zakończyły się prace budowlane w Deepspot – najgłębszym basenie do nurkowania na świecie. Był to także czas ostatniej inspekcji kontrolnej ekspertów Atlas, której celem było sprawdzenie jakości wykonanych prac w niemal wszystkich przestrzeniach basenu. Do jej przeprowadzenia zaproszeni zostali członkowie ATLAS TEAM – Jakub Wietrzny, Tomasz Rusiński i Janusz Lis, którzy na co dzień są także nurkami. Aż trzy zejścia pod wodę, w tym to na rekordową głębokość aż 45,7 m, pozwoliły ocenić poprawność zrealizowanych prac. Deepspot jest gotowy do użytkowania.
Deepspot w liczbach:
- Głębokość maksymalna – 45,7 m
- Wysokość tuby – 25 m
- Objętość - 8 000 m3 wody
- Powierzchnia ułożonych okładzin ceramicznych – 8 500 m2
Inwestor Michał Braszczyński, prezes Aerotunel Sp. z o.o. właściciela formatów Deepspot i Flyspot przyznaje, że o inwestycji myślał od dawna. Wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego finansowania oraz firmy, która będzie nadzorować prace i dostarczy wysokiej jakości produktów.
– Wykonanie tak zaawansowanego inżynieryjnie obiektu nie byłoby możliwe bez zapewnienia optymalnego finansowania inwestycji ze strony banków i znalezienia odpowiedniego generalnego wykonawcy i poszczególnych ekip. Rozmawialiśmy także z wieloma producentami materiałów budowlanych i chemii budowlanej. Jednym i w zasadzie najważniejszym dla nas kryterium nie było tylko dostarczenie produktów, które mogą być w przypadku tego typu konstrukcji zastosowane bez obaw o jakość i trwałość. Zależało nam przede wszystkim na wsparciu technologicznym, doradztwu: na rozumieniu naszych problemów, złożoności zazębiających się frontów robót i niemal błyskawicznej reakcji i ich rozwiązaniu – dodaje prezes Braszczyński.
Formuła Deepspot skierowana jest do profesjonalistów i amatorów, którzy mają umiarkowaną sprawność fizyczną i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tego typu sportów.