Najtańsze mieszkanie dla rodziny

2010-05-22 3:00

Dzięki niemu rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci pożyczą pieniądze na znacznie lepszych warunkach, niż gdyby skorzystały z komercyjnego kredytu mieszkaniowego, bo przez 8 lat państwo będzie spłacać im połowę odsetek. Na dopłaty mogą liczyć zarówno ci, którzy zdecydują się na zakup nowych mieszkań, jak i ci, którzy kupią lokum na rynku wtórnym.

Trzeba jednak spełnić określone wymogi. Przyszłe M nie może być za drogie i za duże. Państwo dopłaci tylko do mieszkań nie większych niż 75 mkw. i domów, których powierzchnia użytkowa nie przekroczy 140 mkw.

Mieszkanie musi mieścić się też w wyznaczonym limicie ceny metra kwadratowego ogłaszanego co kwartał przez wojewodę.

Komu należy się kredyt

Kredyt może dostać:
- małżeństwo (niezależnie od tego, czy ma dzieci) jako współkredytobiorcy,
- osoba samotnie wychowująca przynajmniej jedno dziecko:
- małoletnie,
- uczące się do ukończenia przez nie 25. roku życia,
- bez względu na wiek, pod warunkiem że pobierany jest na nie zasiłek pielęgnacyjny.

Uwaga! Bank nie wymaga specjalnych dokumentów potwierdzających np. pozostawanie w związku małżeńskim lub bycie osobą samotnie wychowującą dziecko - wystarcza oświadczenie złożone przez klienta.

Starając się o kredyt z dopłatami, składasz pisemne oświadczenie, że nie masz prawa (spółdzielczego, własności, nie jesteś najemcą) do innego domu lub mieszkania. Ten warunek nie musi być jednak przeszkodą w otrzymaniu kredytu, jeśli masz mieszkanie spółdzielcze lub jesteś najemcą. Wystarczy, że zobowiążesz się, że wraz z zawarciem umowy kredytowej rozwiążesz umowę najmu i zrezygnujesz z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej.

Na co możesz wykorzystać kredyt

- na budowę domu jednorodzinnego,
- na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnym,
- na zakup będącego w budowie lub gotowego domu jednorodzinnego lub mieszkania w budynku wielorodzinnym stanowiącego odrębną własność od osoby fizycznej lub dewelopera (zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym),
- na pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową,

Uwaga! W przypadku kupna domu limit kosztowy dotyczy sumy ceny zakupu (domu i działki).
- na wkład budowlany na mieszkanie własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej, ale tylko wtedy, gdy lokal mieszkalny zasiedlany jest po raz pierwszy,
- na nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne w celu uzyskania mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość.

Gdzie pójść po kredyt z dopłatą
Program "Rodzina na swoim" cieszy się coraz większą popularnością. W tej chwili kredyty z dopłatą oferują następujące banki:
PKO BP
Gospodarczy Bank Wielkopolski
Bank Polskiej Spółdzielczości
Bank Pocztowy
Bank Pekao S.A
Mazowiecki Bank Regionalny
Alior Bank
Getin Bank
Pekao Bank Hipoteczny
Bank BPH
Noble Bank
Euro Bank
Bank Zachodni WBK
Bank Handlowy
Lukas Bank
Allianz Bank Polska
Bank Gospodarki Żywnościowej
BRE BANK
Bank Millennium
Fortis Bank
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze