Prawo przedsiębiorców
Najważniejsze z pakietu pięciu ustaw, które składają się na Konstytucję Biznesu, jest Prawo przedsiębiorców. Ustawa wprowadza szereg przepisów działających na korzyść osób prowadzących działalność gospodarczą.
Polecamy: Premier Morawiecki w Davos porusza kwestię polityki handlowej
Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy
Po jej wejściu w życie przepisów będzie obowiązywała zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, a wątpliwości faktyczne mają być rozwiązywane na jego korzyść. Ma ona poprawić relacje między przedsiębiorcami a urzędami.
Działalność nierejestrowana
Osoby fizyczne, których miesięczne przychody z prowadzonej działalności nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, nie będą musiały rejestrować działalności gospodarczej, ani płacić składek ZUS. Będą mogły skorzystać z instytucji działalności nierejestrowej. To znakomita zmiana dla osób, które prowadzą działalność na niewielką skalę.
Zobacz: Konstytucja dla Biznesu w praktyce
„Ulga na start"
Zachętę do założenia własnej firmy ma stanowić „ulga na start", za której sprawą przez 6 pierwszych miesięcy funkcjonowania przedsiębiorstwa właściciel nie będzie musiał płacić składek na ubezpieczenie społeczne.
NIP zamiast REGON-u w urzędzie
Przedsiębiorcy nie będą już musieli posługiwać się REGON-em w urzędzie. Interesanci biznesowi będą mieli obowiązek posługiwanie się NIP-em w dużej części urzędów.
Proste „objaśnienia prawne"
Objaśnienia przepisów prawnych skierowane do przedsiębiorców na piśmie mają być napisane prostym językiem.
Zodnie z przyjętą dziś poprawką, większość rozwiązań pakietu pięciu ustaw, tworzących tzw. Konstytucje Biznesu, wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia, a nie 1 marca br., jak chciał pierwotnie Sejm.
Źródła: rmf24.pl, businessinsider.com.pl, zus.pl