Sejm, budynek Sejmu

i

Autor: Jan Bielecki Budynek Sejmu

Konstytucja Biznesu coraz bliżej. Zakończono prace w parlamencie

2018-03-06 19:33

Konstytucję Biznesu, flagowy projekt Mateusza Morawieckiego, od wejścia w życie dzieli już tylko podpis prezydenta. We wtorek, 6 marca Sejm przyjął kilkadziesiąt poprawek Senatu do tworzących ją pięciu ustaw i tym samym zakończył nad nimi swoje prace. Dzięki temu już niedługo może zostać wprowadzona wielka reforma gospodarcza, na którą czekaliśmy przez blisko 30 lat.

Na Konstytucję Biznesu składają się: Prawo przedsiębiorców, ustawę o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawę o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CIIDG) i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Prawo przedsiębiorców
Najważniejsze z pakietu pięciu ustaw, które składają się na Konstytucję Biznesu, jest Prawo przedsiębiorców. Ustawa wprowadza szereg przepisów działających na korzyść osób prowadzących działalność gospodarczą.

Polecamy: Premier Morawiecki w Davos porusza kwestię polityki handlowej

Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy
Po jej wejściu w życie przepisów będzie obowiązywała zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, a wątpliwości faktyczne mają być rozwiązywane na jego korzyść. Ma ona poprawić relacje między przedsiębiorcami a urzędami.

Działalność nierejestrowana
Osoby fizyczne, których miesięczne przychody z prowadzonej działalności nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, nie będą musiały rejestrować działalności gospodarczej, ani płacić składek ZUS. Będą mogły skorzystać z instytucji działalności nierejestrowej. To znakomita zmiana dla osób, które prowadzą działalność na niewielką skalę.

Zobacz: Konstytucja dla Biznesu w praktyce

„Ulga na start"
Zachętę do założenia własnej firmy ma stanowić „ulga na start", za której sprawą przez 6 pierwszych miesięcy funkcjonowania przedsiębiorstwa właściciel nie będzie musiał płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

NIP zamiast REGON-u w urzędzie
Przedsiębiorcy nie będą już musieli posługiwać się REGON-em w urzędzie. Interesanci biznesowi będą mieli obowiązek posługiwanie się NIP-em w dużej części urzędów.

Proste „objaśnienia prawne"
Objaśnienia przepisów prawnych skierowane do przedsiębiorców na piśmie mają być napisane prostym językiem.

Zodnie z przyjętą dziś poprawką, większość rozwiązań pakietu pięciu ustaw, tworzących tzw. Konstytucje Biznesu, wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia, a nie 1 marca br., jak chciał pierwotnie Sejm.

 

Źródła: rmf24.pl, businessinsider.com.pl, zus.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze