Wyższa dywidenda i cztery morskie farmy wiatrowe
Z komunikatu przesłanego do redakcji, wynika, że istotnym elementem zaktualizowanej strategii jest także rozszerzenie oferty paliwowej, która do 2035 roku w ponad 25 proc. bazować będzie na zeroemisyjnych źródłach.
Wśród założeń inwestycyjnych Orlen deklaruje, że w ciągu 10 lat chce pozyskać m.in.:
- 27 miliardów m3 gazu – czyli pełne zaspokojenie potrzeb Polski. Tyle paliwa Orlen dostarczy na krajowy rynek dzięki zwiększeniu wydobycia w Norwegii, Polsce i Ameryce Północnej oraz kontraktom handlowym.
- 4,3 GW mocy w energetyce gazowej – czyli tyle, ile potrzeba do zasilenia 7,5 miliona gospodarstw domowych.
- 1,4 GW energii – taką pojemność będą miały wielkoskalowe magazyny energii, z których 300 tys. gospodarstw domowych mogłoby czerpać zasilanie przez całą dobę.
Jak informuje koncern, "powstaną cztery morskie farmy wiatrowe oraz co najmniej dwie małe elektrownie jądrowe".
-Moce przerobowe w obszarze recyklingu w ciągu dekady wzrosną z obecnych 35 tys. ton do 250 tys. ton. Wytworzone w oparciu o surowce odnawialne i o obiegu zamkniętym produkty będą miały w 2035 roku 10-proc. udział w sprzedaży wszystkich petrochemikaliów- czytamy.
Nowa strategia przewiduje wzrost dywidendy. Poziom dywidendy gwarantowanej w 2025 roku zostanie podwyższony z 4,3 do 4,5 zł na jedną akcję.
"Progresywna polityka dywidendowa zakłada coroczny wzrost dywidendy gwarantowanej o 0,15 zł na jedną akcję. Zarząd będzie mógł zarekomendować wypłatę wyższej dywidendy, do poziomu 25 proc. przepływów z działalności operacyjnej w danym roku, pomniejszonych o koszty finansowania" - wyjaśnia spółka w komunikacie.
Orlen deklaruje, że "działania koncernu sprawią, że energia będzie tańsza niż byłaby bez planowanych inwestycji".
Jednocześnie Orlen mocno stawia na rozwijanie programu lojalnościowego. Do programu Vitay chce pozyskać 10 milionów klientów.