Najwyższa światowa technologia w Polsce oczyści dym z hut

i

Autor: materiały prasowe Od lewej: Michał Świderski, dyrektor naczelny Huty Miedzi Legnica, Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu

Ochrona środowiska

Najwyższa światowa technologia w Polsce oczyści dym z huty

2023-06-01 2:31

Super innowacyjna instalacja Solinox, która właśnie została uruchomiona w należącej do KGHM Hucie Miedzi „Legnica”, doczyszcza prawie całkowicie dymy z rtęci i arsenu. To pierwsza tak nowoczesna inwestycja w Polsce i jedna z zaledwie kilku na świecie. Kosztowała blisko 120 mln zł.

Bardziej oczyścić gazów emitowanych przez hutę już się obecnie nie da – to najwyższa obecnie znana na świecie technologia. Instalacja Oczyszczania Gazów Poprocesowych pozostawia jedynie głównie tlenki azotu, dwutlenek węgla i odrobinę dwutlenku siarki.

– KGHM to jeden z naszych narodowych czempionów, lider i promotor transformacji. Polska Miedź nie tylko dostarcza surowce, które są niezbędne dla rozwoju gospodarki i nowych technologii, które pomagają zatrzymać zmiany klimatyczne, ale sama sięga po najwyższej jakości rozwiązania by chronić środowisko. Dba w ten sposób o swoje sąsiedztwo i lokalne społeczności – powiedziała podczas uroczystości uruchomienia instalacji Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu.

– Instalacja w Hucie Miedzi Legnica to kolejna strategiczna inwestycja KGHM w ochronę środowiska, proekologiczny projekt za ponad 100 mln zł. Specjalnie zaprojektowany węzeł pozwoli nam uzyskać efekty do tej pory nieosiągalne. Jesteśmy jedyną firmą w kraju, która wdraża tę zaawansowaną technologicznie metodę – podsumował Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Instalacja składa się z dwóch elektrofiltrów mokrych w pierwszym stopniu oczyszczania, dwóch w drugim stopniu oraz zlokalizowanej między nimi wieży kalomelowej. Ten projekt udało się zrealizować w ekspresowym tempie zaledwie kilkunastu miesięcy i wpłynie korzystnie na ekologię regionu.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Wojciechowski
Najnowsze