Bardziej oczyścić gazów emitowanych przez hutę już się obecnie nie da – to najwyższa obecnie znana na świecie technologia. Instalacja Oczyszczania Gazów Poprocesowych pozostawia jedynie głównie tlenki azotu, dwutlenek węgla i odrobinę dwutlenku siarki.
– KGHM to jeden z naszych narodowych czempionów, lider i promotor transformacji. Polska Miedź nie tylko dostarcza surowce, które są niezbędne dla rozwoju gospodarki i nowych technologii, które pomagają zatrzymać zmiany klimatyczne, ale sama sięga po najwyższej jakości rozwiązania by chronić środowisko. Dba w ten sposób o swoje sąsiedztwo i lokalne społeczności – powiedziała podczas uroczystości uruchomienia instalacji Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu.
– Instalacja w Hucie Miedzi Legnica to kolejna strategiczna inwestycja KGHM w ochronę środowiska, proekologiczny projekt za ponad 100 mln zł. Specjalnie zaprojektowany węzeł pozwoli nam uzyskać efekty do tej pory nieosiągalne. Jesteśmy jedyną firmą w kraju, która wdraża tę zaawansowaną technologicznie metodę – podsumował Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Instalacja składa się z dwóch elektrofiltrów mokrych w pierwszym stopniu oczyszczania, dwóch w drugim stopniu oraz zlokalizowanej między nimi wieży kalomelowej. Ten projekt udało się zrealizować w ekspresowym tempie zaledwie kilkunastu miesięcy i wpłynie korzystnie na ekologię regionu.