Eksperci finansowi z Expandera podkreślają, że w przypadku takiego scenariusza, jednym rozwiązaniem jest oszczędzanie na własną rękę. Jak jednak wynika z badań „Podejście od oszczędzania”, niewielu Polaków odkładania pieniądze z myślą o emeryturze, a co trzeci z nas nie ma żadnych oszczędności. Expander ostrzega, że jeśli Polacy nie zmienią tego trendu, to w przyszłości powszechnym zjawiskiem może stać się oddawanie nieruchomości w zamian za rentę hipoteczną.
Zobacz koniecznie: Już 1 października rusza wielka loteria Ministerstwa Finansów. Będzie można wygrać auto za paragon
Jak czytamy w serwisie egospodarka, w najtrudniejszej sytuacji są osoby w wieku 30-40 lat i młodsze. Nawet przy założeniu, że wiek emerytalny pozostanie na poziomie 67 lat, to w przypadku tej grupy wiekowej emerytura wyniesie ok. 25-30 proc. ostatniego wynagrodzenia. To znaczy, że osoba zarabiają np. 2000 zł, dostanie jedynie 600 zł.
Specjaliści doradzą, aby oprócz oszczędzania, zainwestować w dzieci, które mogą wspomóc finansowo w czasie jesieni życia. Innym rozwiązaniem może być zamiana mieszkania na mniejszego i uzyskane środki przeznaczyć na konsumpcję. Jeszcze jedną możliwością może być specjalna renta, którą osoba starsza otrzyma w zamian za przekazanie lub obciążenie długiem swojego mieszkania. Zadłużenie powstałe w wyniku wypłaty takiej renty zostanie spłacone po śmierci emeryta przez spadkobierców (odwrócony kredyt hipoteczny) lub z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania (dożywotnia renta hipoteczna).
Sprawdź również: Propozycja Dudy to niższe emerytury. Zobacz, ile dostaniesz na starość
Doradcy finansowi proponują odkładnie pieniędzy na osobnych kontach z oprocentowaniem rocznym. Wówczas odkładane fundusze rosną wraz z czasem i minimalizujemy ryzyko ich wydania - a taka pokusa jest większa, gdy pieniądze zbierane są na zwykłym koncie oszczędnościowym.
Przede wszystkim powinny o tym pamiętać kobiety, które średnio żyją dłużej, a ich emerytury są niższe niż u mężczyzn (szczególnie będzie to widocznie, jeśli zostanie cofnięta reforma emerytalna).
Źródło: finanse.egospodarka.pl