Odprawa dla pracownika - dla kogo
O odprawie pieniężnej nie nie ma mowy w Kodeksie pracy. Zasady jej przyznawania opisuje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Odprawa pieniężna ma charakter jednorazowy i stanowi pewną rekompensatę dla pracownika za rozwiązanie stosunku pracy. Prawo do odprawy nabywa pracownik, jeśli przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą wyłącznie po stronie pracodawcy. Najczęściej są to przyczyny:
* ekonomiczne,
* organizacyjne,
* reorganizacja zakładu pracy,
* likwidacja stanowiska pracy.
Ważne !
Prawo do odprawy ma również pracownik, który nie podlegał procedurze zwolnień grupowych i był jedynym zwolnionym z pracy w danym czasie (jednak w tym przypadku pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników).
Ile wynosi odprawa dla pracownika w 2025 roku?
Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy pracownika. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
* jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata
* dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat
* trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Według przepisów wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie będzie wypłacane w wysokości 4666 zł brutto, a co za tym idzie maksymalna wysokość odprawy to kwota 69990 zł.
Odprawy wypłacane z tytułu zwolnień grupowych są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i fundusze pozaubezpieczeniowe. Odprawy są opodatkowane, a pracodawca, jak płatnik podatku, nalicza i pobiera zaliczkę na podatek.