Na rewersie monety przedstawiono towarzysza husarskiego, oddelegowanego do „okopowych elearów”. Wizerunek husarza w pełnej zbroi, skórze lamparciej, z długą strzelbą oraz parą pistoletów (zgodnie z wytycznymi hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego z 1693 r., co do wyposażenia husarii z „chorągwi okopowych”) został zamieszczony na tle szkicu przedstawiającego obwarowania Okopów Św. Trójcy - czytamy w komunikacie NBP.
Na awersie wszystkich monet z serii „Polskie Termopile” widnieje Atena, bogini sprawiedliwej wojny i mądrości. Srebrna moneta zostanie wyprodukowana w maksymalnym nakładzie 18 tysięcy sztuk. Można ją kupić w cenie 180 złotych oddziałach NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.
To kolejna już moneta z serii "Polskie Termopile". Niemal równo rok temu, bank centralny wyemitował monetę o nominale 20 zł upamiętniającą bohaterską walkę pod Zadwórzem pod Lwowem, którą stoczyli polscy obrońcy 17 sierpnia 1920 r. z przeważającymi siłami bolszewików pod dowództwem Siemiona Budionnego.