Fatalna informacja  dla milionów  polskich emerytów

i

Autor: GRAFIKA SE Anna Szamborska Fatalna informacja dla milionów polskich emerytów

Nie będzie emerytur bez podatku. Bogatsi zapłacą wyższy podatek

2021-04-29 7:48

To bardzo zła informacja dla milionów polskich emerytów. Szef rządu rozwiał nadzieje na to, że kwota wolna od podatku wyniesie aż 25 tys. zł. Będzie, dużu, dużo niższa... - Mamy kolejne zamysły dotyczące reformy systemu podatkowego. Szlifujemy to z kierownictwem PiS - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z redaktorem naczelnym Interii. Dodał, że zmiany w podatkach możemy poznać w maju przy okazji prezentacji tzw. Nowego Polskiego Ładu.

Morawiecki poinformował, że wciąż nie ma decyzji co do poziomu kwoty wolnej. Według wcześniejszych informacji miała ona wzrosnąć do 30 tys. zł, co oznaczałoby, że np. emerytury na poziomie 2,5 tys. zł byłyby zwolnione w ogóle z podatku PIT. - Pracujemy nad tym, są dziś różne opcje na stole. 8, 10, 15 tys. zł - im wyżej tym są one droższe. Nie mogę powiedzieć jaka opcja przesądzi, ponieważ nie ma tej decyzji - powiedział premier.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Premier stwierdził, że w PiS jest zrozumienie dla tych głosów, które mówią, że podatki powinny być bardziej progresywne. - Jak najbardziej tak, ponieważ jak popatrzymy na nasz system podatkowy i porównamy go do systemów zachodnioeuropejskich albo innych państw dojrzałych to widać jak nasz system podatkowy jest niesprawiedliwy, czyli regresywny, czyli ci, którzy więcej zarabiają, załóżmy 20-30 tys. zł miesięcznie, albo więcej, płacą procentowo mniejszy podatek od tych którzy zarabiają mniej - poiedział Morawiecki.

Nowy Ład - termin prezentacji coraz bliżej. Czy tego dnia zostanie ujawniony?

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Obecnie w Polsce kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających to 8000 zł. Dziś dla dochodów poniżej 85528 zł stawka podatkowa wynosi 17 proc., a dla tych powyżej - 32 proc. (dotyczy to tylko nadwyżki ponad 85528 zł). W przypadku osób uzyskujących dochody na poziomie ponad 1 mln zł muszą one zapłacić jeszcze 4 proc. tzw. podatku solidarnościowego od kwoty ponad 1 mln zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze