więzienie

i

Autor: Pixabay/Zdjęcie poglądowe Zza krat okradł staruszkę! Jakim cudem?

Nie podasz adresu, imienia partnera bądź wyznania? Możesz wylądować w więzieniu

2021-03-25 12:26

Państwo przyjrzy się dokładnie obywatelom. I nie ma zmiłuj. Za brak współpracy grożą surowe kary. Narodowy spis powszechny rusza już 1 kwietnia. I lepiej z okazji prima aprilis nie robić sobie z tego żartów. Za odmowę udzielenia odpowiedzi grozi grzywna rzędu 5 tys. zł. Za świadome skłamanie w odpowiedzi na pytanie z ankiety grozi jeszcze surowsza kara. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rusza 1 kwietnia i zakończy się 30 czerwca 2021 roku. Wyniki poznamy dużo później. Takie spisy mają pokazać, jaki jest stan społeczeństwa i jakie są oczekiwania ludności.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rusza za kilka dni. Już 1 kwietnia rachmistrzowie zapukają do naszych drzwi i wypytają niemal o wszystko: o pracę, stan cywilny, mieszkanie czy dzieci. Co bardzo ważne, spis jest obowiązkowy. Nie odpowiesz na pytania, to grozi sroga kara grzywny rzędu 5 tys. zł. Jeszcze surowsza kara grozi za świadome skłamanie przy wypełnianiu ankiety. Kara grzywny grozi za spóźnienie lub zignorowanie zaproszenia do udziału w tym przedsięwzięciu. Natomiast podanie fałszywych danych traktowane jest jak...przestępstwo.  Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności. Zatem do spisu należy podejść poważnie. Ze względu na pandemię będzie możliwości spisu on-line lub telefonicznie. Każdy dorosły obywatel ma obowiązek spisać się. To bardzo ważne, bo spisy te pokazują stan społeczeństwa i jego oczekiwania.

A jakie konkretnie pytania mogą paść w ankietach? Pytania w ankietach w spisie powszechnym podzielono na kilka kategorii. Mamy tu m.in. dane osobowe, ustalanie adresu zamieszkania, osoby w mieszkaniu, osoby przebywające poza granicami, kwestionariusz mieszkania, ale i relacje rodzinne czy kwestionariusz okresowy emigranta krótkookresowego i długookresowego. Przy niektórych pytaniach trzeba wykazać się doskonałą pamięcią. Urzędnicy pytają, Gdzie Pan(i) mieszkał(a) rok temu (31 marca 2020 r.)? Zatem trzeba sobie przypomnieć. Zaskoczyć mogą też pytania o stan cywilny osoby, z którą żyjemy. I tak na przykład na pytanie dotyczące życia w niesformalizowanym związku padają takie oto odpowiedzi: a),tak, b) wspólnie mieszkamy i prowadzimy gospodarstwo domowe, c)tak, ale mieszkamy oddzielnie, d)nie, e)nie chcę odpowiadać na to pytanie i f) nie mam żadnej wiedzy na ten temat. W ankiecie jest też sporo pytań na temat zarobków. Jeśli ktoś w danym czasie nie miał pracy, to musi się z tego ostro tłumaczyć. Zatem tak rząd sprawdzi dane o Polakach i będzie miał pełny obraz społeczeństwa. Ankiety można wypełniać on-line, telefonicznie lub stacjonarnie po umówieniu się z rachmistrzem spisowym. 

QUIZ Najsławniejsi Polacy w historii. Wstyd ich nie znać

Pytanie 1 z 15
Z którym z tych bokserów nigdy nie zmierzył się Andrzej Gołota?
E-polska: wpływ pandemii na cyfryzację
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze