Elżbieta II

i

Autor: FOTO ADAM JAGIELAK

Żałoba w Wielkiej Brytanii

Nie żyje królowa Elżbieta II. Ogromny majątek rodziny królewskiej

2022-09-08 18:04

Nie żyje królowa Elżbieta II. Monarchini miała 96 lat. Wcześniej Pałac Buckingham poinformował, że lekarze obawiają się o zdrowie królowej Elżbiety II. Informację o stanie zdrowia monarchini przekazano podczas debaty w Izbie Gmin, która dotyczyła energii. Po jej otrzymaniu izbę opuściła nowa premier Liz Truss oraz szef opozycji. Jaki majątek ma rodzina królewska?

Nie żyje królowa brytyjska Elżbieta II

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat - przekazał Pałac Buckingham. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

Stan zdrowia królowej pogorszył się w środę - wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że ze względu na zalecenie lekarzy, by odpocząć, odwołała ona zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady. Wczesnym popołudniem przekazano, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy w związku z tym, że są oni zaniepokojeni jej stanem zdrowia.

Karol, najstarszy syn Elżbiety II, został po jej śmierci nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii. Przejęcie tronu przez Karola oznacza, że jego starszy syn William automatycznie został następcą tronu.

Śmierć Elżbiety II. Majątek rodziny królewskiej

Koszty utrzymania rodziny królewskiej to jeden z argumentów przeciwników istnienia współczesnych rodów. Jednak koszty to jedno, a zyski, jaka monarchia przynosi – drugie. A rodzina królowej Elżbiety II to rocznie ok. 1,8 mld funtów zysku dla kraju. Tak wynika przynajmniej z raportu firmy Brand Finance Research, która zajmuje się badaniem wartości globalnych marek.

Jednak to nie wszystko: wartość marki rodziny królewskiej wynosi obecnie 67,5 mld funtów szterlingów! Chodzi więc nie tylko o majątek, jaki zgromadzono – nieruchomości, dzieła sztuki czy klejnoty koronne (wycenione na 25 mld funtów), ale również o wizerunek monarchii i jej członków, których działalność na rzecz kraju czy charytatywna wpływa na jej postrzeganie.

Książę Filip służył angielskiej Koronie przez 65 lat, w 2017 r. odszedł na emeryturę. Zmarł w 2021 r. W tym czasie zgromadził prawdziwą fortunę. Jego majątek ocenia się na 30 milionów dolarów. Jako małżonek królowej otrzymywał pieniądze z grantu suwerennego - około 500 tys. dolarów rocznie, za wykonywanie swoich obowiązków na rzecz społeczeństwa.

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii
Sonda
Czy zasmuciła Cię wiadomość o śmierci Elżbiety II?
Najnowsze