Szkoła uczniowie

i

Autor: klimkin/Pixabay/cc0 Ukraińskie dzieci już są przyjmowane do szkół w Tarnowie

Niemcy chcą mocniejszych sankcji! Rosyjskie dzieci wyrzucone ze szkół?

2022-03-02 14:59

Wojna na Ukrainie trwa! Świat zachodni, pomimo początkowej zachowawczości, coraz ostrzej uderza w Rosję. Niemiecki minister finansów apeluje o zaostrzenie sankcji przeciwko otoczeniu Putina. Obostrzenia miałyby dotknąć m.in. dzieci rosyjskich bogaczy, które uczą się w prywatnych szkołach na zachodzie.

Zachód odpowiada na wojnę na Ukrainie, nakładając coraz ostrzejsze sankcje na putinowską Rosję. O dalsze zaostrzenie sankcji nałożonych na prezydenta Rosji Władimira Putina i jego otoczenie zaapelował w wywiadzie dla "Handelsblatt" minister finansów Niemiec Christian Lindner. Wezwał Niemców zasiadających w radach rosyjskich spółek do rezygnacji.

- Musimy występować z większą determinacją i siłą, gdy chodzi o zwolenników Putina. Oligarchowie, którzy posyłają swe dzieci do angielskich szkół prywatnych, posiadający wille na Lazurowym Wybrzeżu i robiący zakupy w (luksusowych) sklepach przy Kurfuerstendamm... Przepływy kapitału powinny być w ich wypadku pieczołowicie zbadane i skonfiskowane, gdy są ku temu powody - powiedział.

 Zdaniem Lindnera zmiany w harmonogramie odchodzenia przez Niemcy od energii atomowej nie powinny być traktowane jak tabu, jeśli pozwoli to na zmniejszenie uzależnienia od dostaw surowców z Rosji. Lindner wyraził też pogląd, że złożona przez rząd koalicyjny obietnica, że prace poszukiwawcze i odwierty gazowe na Morzu Północnym zostaną wstrzymane, powinna być zrewidowana. 

Wojna na Ukrainie. Dym nad miastem

Nałożone na Rosję unijne sankcje zostały wprowadzone od poniedziałku 28 lutego także przez neutralną Szwajcarię. W ramach sankcji Szwajcaria ze skutkiem natychmiastowym wprowadziła m.in. sankcje finansowe, zamrażając konta należące do prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Jak informuje w środę "Tages Anzeiger” (TA), zamrożeniem objęte zostały konta należące do 650 Rosjan.

- Sytuacja jest chaotyczna. Rosyjscy klienci mają wiele pytań dotyczących konsekwencji sankcji – potwierdza wysokiej rangi menedżer z prywatnego banku w Zurychu.

 Skutki tej decyzji dotyczą także Rosjan, których nazwiska nie znalazły się na liście osób objętych sankcjami. UE zakazała na przykład obywatelom rosyjskim przyjmowania nowych wpłat powyżej kwoty 100 tys. euro. - W rzeczywistości jest to równoznaczne z zakazem prowadzenia nowych interesów. Ponadto rosyjscy klienci nie mogliby korzystać ze swoich kart kredytowych – dodaje TA.

 Rosyjscy klienci desperacko próbują uciec od zaciskającej się pętli sankcji, korzystając m.in. z posiadanych innych, poza rosyjskim, obywatelstw. „Wielu bogatych Rosjan posiada kilka paszportów i twierdzi teraz, że nie są już zarejestrowani w banku jako rezydenci z Rosji, ale na przykład z Cypru” - mówi kierownik renomowanego banku, zarządzającego aktywami.

Sonda
Czy zrywanie współpracy z Rosjanami to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze