IKEA wypłaci odszkodowanie Niemcom

i

Autor: Shutterstock, Wikipedia

IKEA

Niemcy dostaną odszkodowania od IKEI. Chodzi o pracowników przymusowych

IKEA Niemcy ogłosiła, że przeznaczy miliony euro na wsparcie ofiar reżimu NRD, które były wysyłane do pracy przymusowej przy produkcji mebli. W trakcie zimnej wojny firma była jednym zachodnich przedsiębiorstw, który korzystał z pracy więźniów politycznych.

IKEA zapłaci odszkodowania Niemcom z NRD. Firma wykorzystywała przymusową pracę więźniów

IKEA Niemcy podjęła decyzję we współpracy z niemieckim Bundestagiem, że przekaże 6 mln euro na fundusz rządowy, z którego wypłacane są odszkodowania ofiarom reżimu NRD. Fundusz nie został jeszcze zatwierdzony, ale w Niemczech postrzega się go, jako właściwie pewny.

Skąd więc wpłata IKEI? W 2011 roku w ramach raportu "praca przymusowa więźniów politycznych w zakładach karnych w NRD" ujawniono, że zachodnie i niemieckie firmy korzystały z pracy przymusowej więźniów politycznych, w tym IKEA. Sama firma zleciła w tej sprawie audyt, który potwierdził oskarżenia.

CEO IKEA Niemcy Walter Kadnar stwierdził, że firma chce naprawić szkody i wesprzeć ofiary, oraz wyraził głęboki żal z powodu przeszłości firmy. Były więzień polityczny NRD Dieter Dombrowski pochwalił firmę za działania i liczy na to, że inne firmy pójdą w jej ślady.

W NRD wykorzystywano przymusową pracę więźniów politycznych. Korzystały z tego zachodnie firmy

Jak podaje Deutsche Welle w raporcie dotyczącym pracy przymusowej w NRD wskazano także, że więźniowie produkowali na eksport m.in. rajstopy damskie, silniki damskie, czy aparaty fotograficzne marki Praktica. Zamówienia na produkty składały duże Zachodnie firmy, w tym te z Niemiec Zachodnich, jak Aldi, Quelle, Otto, czy Sheppach.

Raport wskazuje również, że łamano prawa pracownika, więźniowie pracowali w trudnych warunkach, kosztem swojego zdrowia. DW podaje, że w latach 1950-1989 w NRD każdego roku zmuszano do pracy od 15 tys. do 30 tys. więźniów. Najczęściej pracowali w miejscach, gdzie nikt inny nie chciał pracować, np. przy produkcji chloru w kombinacie chemicznym Bitterfeld. 

Pieniądze to nie wszystko Mariusz Zielonka

QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się sklep w którym w Polsce Ludowej można było kupić rękodzieło ludowe i artystyczne?
QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze