Choć w badaniach nie pytano respondentek, czy bezpośrednim przyczyną ich planów jest program 500 plus, inne dane wskazują, że taka interpretacja może być uzasadniona. Chodzi m.in. o sondaż CBOS, z którego wynika, że to właśnie kobiety wypełniają najczęściej wnioski o świadczenie, pieniądze wpływają na ich konta i to właśnie one najczęściej nimi dysponują. – Kobiety zyskują stabilność i przełamują dotychczasowe stereotypy coraz częściej świadomie zarządzając domowym budżetem – komentuje Małgorzata Bombol, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – Często to one dbają o wychowanie, ubiór i nakarmienie dzieci. Dodatkowe pieniądze trafiające na ich konto i przez nie dysponowane, dają im niezależność i pozwalają odważniej planować finansową przyszłość rodziny – dodaje.
Zobacz także: Rodziny nie marnują pieniędzy z 500 plus
Analizy Deutsche Banku wykazują, że pieniądze z rządowego programu zwiększają gotowość polskich rodzin do podejmowania stałych zobowiązań finansowych, nie tylko w codziennej konsumpcji. Dzieje się tak też dlatego, że jak przekonuje Waldemar Jarek, odpowiedzialny za ofertę kredytową dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw w DB, w niektórych bankach świadczenie wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej.
To, że 500 plus może też ożywczo wpływać na rynek motoryzacyjny, pokazują dane o liczbie rejestrowanych w Polsce samochodów. Szczególnie wyraźnie widać to w tych regionach kraju, gdzie średnie wynagrodzenia są mniejsze niż w innych województwach. I tak np. w porównaniu z okresem kwiecień-czerwiec ubiegłego roku, w tym samym czasie w 2016 r. tylko w Białymstoku przybyło ich o 17 proc.
Z kolei z sondażu przeprowadzonego przez "AAA Auto" na próbie 2 tys. osób wynika, że aż 78 proc. planujących zakup auta używanego chce sfinansować to z 500 plus.
Źródło: finanse.wp.pl; oprac. MK