Leszek Czarnecki i Jolanta Pieńkowska

i

Autor: EAST NEWS Leszek Czarnecki i Jolanta Pieńkowska

Niewyobrażalny dramat męża Jolanty Pieńkowskiej. Roman Giertych w akcji

2021-01-05 10:36

Należący do Leszka Czarneckiego Idea Bank został przejęty 3 stycznia przez bank Pekao. Mąż gwiazdy TVN miał w Idea Bank większość akcji (bezpośrednio oraz pośrednio poprzez spółki zależne - Getin Holding i Getin Noble Bank). Przejęcie Idea Bank przez bank kontrolowany przez Skarb Państwa to konsekwencja decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który wszczął przymusową restrukturyzację Idea Bank. Co to oznacza dla klientów Idea Bank?

Ostatniego dnia minionego roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że z powodu bardzo złej sytuacji kapitałowej rozpoczął przymusową restrukturyzację Idea Banku S.A. BFG poinformował, że należący do milionera Leszka Czarneckiego bank zostanie 3 stycznia 2021 r. przejęty przez bank Pekao S.A. Jak zapowiedział, tak się stało.

Co z klientami Idea Banku?

Na szczęście dla klientów Idea Banku przejęcie tego banku przez inny podmiot nie oznacza żadnej rewolucji. Wszystkie depozyty (środki zgromadzone rachunkach bankowych) zostaną w całości przeniesione do banku Pekao S.A. To samo stanie się z kredytami, które klienci Idea Banku zaciągnęli. klienci Idea Bank S.A. nie muszą w związku z przymusową restrukturyzacją podejmować żadnych działań. Na stronie Idea Banku przedstawiono szczegółowe informacje dla klientów. Warto się z nimi zapoznać:

w procesie przymusowej restrukturyzacji 3 stycznia 2021 r. Idea Bank S.A. zostanie przejęty przez jeden z największych banków w Polsce, Bank Pekao S.A.,

wszystkie depozyty (środki klientów na rachunkach bankowych) zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty,

klienci Idea Bank S.A. nie muszą w związku z przymusową restrukturyzacją podejmować żadnych działań,

działalność instytucji nie zostaje zawieszona, wszystkie produkty pozostają aktywne,

nie zmienią się numery rachunków bankowych klientów,

dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej nadal będzie aktywny (hasła i loginy pozostają bez zmian)

klienci mogą korzystać z kart (płatności i wypłaty z bankomatów) zgodnie z dotychczasowymi zasadami, przy czym w związku ze wspomnianą wyżej przerwą techniczną transakcje kartami płatniczymi będą realizowane do wysokości dostępnych środków na koncie z godziny 18:00 dnia 31.12.2020.

oddziały Idea Banku będą dostępne dla klientów pod szyldem Banku Pekao S.A.

W dniu 4 stycznia 2021 r. oddziały banku będą otwarte od godziny 13:00 (przed udaniem się do placówki, prosimy o sprawdzenie godzin otwarcia), transakcje i operacje realizowane są na bieżąco; usługa Express Elixir może być czasowo niedostępna,

CZYTAJ TAKŻE: Szok! Prezes ZUS ujawnia. Emerytura dopiero po 50 latach pracy!

Czarnecki nie kryje wściekłości

Leszek Czarnecki nie kryje oburzenia decyzją o przejęciu Idea Banku. - Dzisiejsza decyzja BFG o praktycznej nacjonalizacji Idea Banku S.A. jest jawnym pogwałceniem prawa. Odbywa się ona w sytuacji, gdy Idea Bank S.A. zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji. Bank złożył plan naprawy, który nie został zatwierdzony przez KNF, ale którego elementy były realizowane. M.in. w ciągu ostatnich tygodni moje spółki zainwestowały dodatkowo w bank 156 milionów złotych i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie ok. 200 milionów. Przypomnę, że przyczyną kłopotów Idea Bank S.A. było m.in. działanie KNF w okresie, w którym szefował tej instytucji Marek Ch. - napisał Leszek Czarnecki w specjalnym oświadczeniu.

Giertych grozi gigantycznym pozwem

Adwokat Leszka Czarneckiego Roman Giertych poinformował kilka dni temu, że przyjął zlecenie od Leszka Czarneckiego na pozwanie członków zarządu Pekao S.A. "Proszę o kontakt na adres kancelarii tych członków zarządu, którzy nie głosowali za przejęciem Idea Banku S.A." - napisał w mediach społecznościowych. - Ja po prostu zapowiedziałem, że pan Leszek Czarnecki pozywa członków zarządu Pekao. Chyba, że dobrowolnie uiszczą kwotę około 300 milionów złotych. Wezwanie do nich pójdzie w ciągu najbliższych dni - mówił Roman Giertych w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Nie jest to żadna groźba, tylko informacja. Przedstawiłem ją publicznie, bo oczekuję na informację, który z członków zarządu głosował przeciwko uchwale, bo zdaje się, że nie było ono jednogłośne. Nie chcemy pozywać tych, którzy za tę decyzję nie odpowiadają - wyjaśniał.

CZYTAJ TAKŻE: Cena coli szokuje? Masło, mięso, cukier – ręce opadają

Polityka nie ma z tym nic wspólnego

Oskarżeniom o polityczne motywy przejęcia Idea Banku przez Pekao SA zdecydowanie zaprzecza Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. - BFG do takich działań jest nie dość, że uprawniony, to zobligowany m.in. dyrektywą Unii Europejskiej - powiedział w Radiu Zet. Zaznaczył, że decyzja o przejęciu banku zapadła po dokonaniu oceny sytuacji banku, a polityka nie ma z tym "absolutnie nic wspólnego". - Ta decyzja jest podyktowana wyłącznie sytuacją banku - przekonywał.

Bardzo dobrze, że został rozwiązany ten problem

Decyzję o przejęciu Idea Banku chwali również prezes ING Banku Śląskiego. "Powiem szczerze - to jest wiadomość oczekiwana już od pewnego czasu. Mnie bardzo satysfakcjonuje, że ten istotny problem i duża niepewność dla całego sektora bankowego, znalazły swoje rozwiązanie – skomentował przejęcie Idea Banku, w wywiadzie dla Business Insider Polska, prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz. 

Sonda
Co myślisz o wprowadzeniu podatku cukrowego?
Cola tylko dla bogatych, jak w PRL-u. Efekt podatku cukrowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze