Ostatniego dnia minionego roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że z powodu bardzo złej sytuacji kapitałowej rozpoczął przymusową restrukturyzację Idea Banku S.A. BFG poinformował, że należący do milionera Leszka Czarneckiego bank zostanie 3 stycznia 2021 r. przejęty przez bank Pekao S.A. Jak zapowiedział, tak się stało.
Co z klientami Idea Banku?
Na szczęście dla klientów Idea Banku przejęcie tego banku przez inny podmiot nie oznacza żadnej rewolucji. Wszystkie depozyty (środki zgromadzone rachunkach bankowych) zostaną w całości przeniesione do banku Pekao S.A. To samo stanie się z kredytami, które klienci Idea Banku zaciągnęli. klienci Idea Bank S.A. nie muszą w związku z przymusową restrukturyzacją podejmować żadnych działań. Na stronie Idea Banku przedstawiono szczegółowe informacje dla klientów. Warto się z nimi zapoznać:
•w procesie przymusowej restrukturyzacji 3 stycznia 2021 r. Idea Bank S.A. zostanie przejęty przez jeden z największych banków w Polsce, Bank Pekao S.A.,
•wszystkie depozyty (środki klientów na rachunkach bankowych) zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty,
•klienci Idea Bank S.A. nie muszą w związku z przymusową restrukturyzacją podejmować żadnych działań,
•działalność instytucji nie zostaje zawieszona, wszystkie produkty pozostają aktywne,
•nie zmienią się numery rachunków bankowych klientów,
•dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej nadal będzie aktywny (hasła i loginy pozostają bez zmian)
•klienci mogą korzystać z kart (płatności i wypłaty z bankomatów) zgodnie z dotychczasowymi zasadami, przy czym w związku ze wspomnianą wyżej przerwą techniczną •transakcje kartami płatniczymi będą realizowane do wysokości dostępnych środków na koncie z godziny 18:00 dnia 31.12.2020.
•oddziały Idea Banku będą dostępne dla klientów pod szyldem Banku Pekao S.A.
•W dniu 4 stycznia 2021 r. oddziały banku będą otwarte od godziny 13:00 (przed udaniem się do placówki, prosimy o sprawdzenie godzin otwarcia), transakcje i operacje realizowane są na bieżąco; usługa Express Elixir może być czasowo niedostępna,
CZYTAJ TAKŻE: Szok! Prezes ZUS ujawnia. Emerytura dopiero po 50 latach pracy!
Czarnecki nie kryje wściekłości
Leszek Czarnecki nie kryje oburzenia decyzją o przejęciu Idea Banku. - Dzisiejsza decyzja BFG o praktycznej nacjonalizacji Idea Banku S.A. jest jawnym pogwałceniem prawa. Odbywa się ona w sytuacji, gdy Idea Bank S.A. zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji. Bank złożył plan naprawy, który nie został zatwierdzony przez KNF, ale którego elementy były realizowane. M.in. w ciągu ostatnich tygodni moje spółki zainwestowały dodatkowo w bank 156 milionów złotych i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie ok. 200 milionów. Przypomnę, że przyczyną kłopotów Idea Bank S.A. było m.in. działanie KNF w okresie, w którym szefował tej instytucji Marek Ch. - napisał Leszek Czarnecki w specjalnym oświadczeniu.
Giertych grozi gigantycznym pozwem
Adwokat Leszka Czarneckiego Roman Giertych poinformował kilka dni temu, że przyjął zlecenie od Leszka Czarneckiego na pozwanie członków zarządu Pekao S.A. "Proszę o kontakt na adres kancelarii tych członków zarządu, którzy nie głosowali za przejęciem Idea Banku S.A." - napisał w mediach społecznościowych. - Ja po prostu zapowiedziałem, że pan Leszek Czarnecki pozywa członków zarządu Pekao. Chyba, że dobrowolnie uiszczą kwotę około 300 milionów złotych. Wezwanie do nich pójdzie w ciągu najbliższych dni - mówił Roman Giertych w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Nie jest to żadna groźba, tylko informacja. Przedstawiłem ją publicznie, bo oczekuję na informację, który z członków zarządu głosował przeciwko uchwale, bo zdaje się, że nie było ono jednogłośne. Nie chcemy pozywać tych, którzy za tę decyzję nie odpowiadają - wyjaśniał.
CZYTAJ TAKŻE: Cena coli szokuje? Masło, mięso, cukier – ręce opadają
Polityka nie ma z tym nic wspólnego
Oskarżeniom o polityczne motywy przejęcia Idea Banku przez Pekao SA zdecydowanie zaprzecza Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. - BFG do takich działań jest nie dość, że uprawniony, to zobligowany m.in. dyrektywą Unii Europejskiej - powiedział w Radiu Zet. Zaznaczył, że decyzja o przejęciu banku zapadła po dokonaniu oceny sytuacji banku, a polityka nie ma z tym "absolutnie nic wspólnego". - Ta decyzja jest podyktowana wyłącznie sytuacją banku - przekonywał.
Bardzo dobrze, że został rozwiązany ten problem
Decyzję o przejęciu Idea Banku chwali również prezes ING Banku Śląskiego. "Powiem szczerze - to jest wiadomość oczekiwana już od pewnego czasu. Mnie bardzo satysfakcjonuje, że ten istotny problem i duża niepewność dla całego sektora bankowego, znalazły swoje rozwiązanie – skomentował przejęcie Idea Banku, w wywiadzie dla Business Insider Polska, prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.