Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy obniżającej obciążenia podatkowe małych przedsiębiorców (podatników CIT). Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami wybrana grupa przedsiębiorców ma płacić 15 proc. podatek, a nie jak jest to dziś - 19 proc. Obnizona stawka podatku CIT obejmie podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.2 mln euro. Niższe podatki zapłacą przez rok także osoby dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą. Później młodych przedsiębiorców będą już obowiązywały obostrzenia dochodowe.
Zobacz: Dominika Kulczyk - polska miliarderka
Jak informuje Ministerstwo Finansów, w projekcie zaproponowano także zmiany uściślające obecne przepisy, tak aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne mogące skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów. Proponuje się m.in. zmianę zasad ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W ten sposób zostanie wyeliminowana możliwość sztucznego generowania straty.
W komunikacie resortu czytamy, że w perspektywie długookresowej obniżenie podatku CIT powinno wpłynąć na przyspieszenie tempa rozwoju i stworzenie sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym także przedsiębiorczości ludzi młodych.
Przeczytaj: Właścicielki wielkich majątków [RANKING]
Projekt skierowano do konsultacji. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy wejdą w życie od przyszłego roku. Jak zapewnia resort finansów, zmiany będą neutralne dla sektora finansów publicznych, gdyż ubytek spowodowany mniejszymi wpływami wynikającymi ze stosowania 15 proc. stawki podatku, w wys. ok 270 mln zł rocznie, będzie uzupełniony dodatkowymi dochodami wynikającymi z uszczelnienia systemu podatku dochodowego.