Pracujące emerytki

i

Autor: Shutterstock Pracujące emerytki

Emerytura w Polsce

Niższy wiek emerytalny dla kobiet. Kto na tym straci?

2024-11-24 18:50

Sytuacja na rynku pracy oraz w grupie emerytów staje się coraz trudniejsza. Coraz głośniej mówi się o konieczności podniesienia lub zrównania wieku emerytalnego. - Minimalny wiek emerytalny w powszechnym systemie powinien być równy dla wszystkich, niezależnie od jakichkolwiek indywidualnych cech. Utrzymując w Polsce niższy minimalny wiek emerytalny kobiet działamy na ich szkodę - twierdzi prof. Marek Góra.

Wiek emerytalny dla kobiet

W Polsce wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. W obliczu kryzysu demograficznego coraz częściej mówi się o podwyższeniu wieku emerytalnego w Polsce. Są różne pomysły na zmianę sytuacji. Mówi się o zrównaniu wieku emerytalnego dla wszystkich do 65 lat, ale i podwyższeniu wieku emerytalnego dla kobiet do 65 lat, a dla mężczyzn do 70 lat. Warto podkreślić, że emerytura nie jest obowiązkiem, ale przywilejem. ZUS od dawna zachęca seniorów, by o ile tylko to możliwe, jak najdłużej byli aktywni na rynku pracy. Do tego tematu często odnoszą się eksperci, naukowcy, badacze.

"Minimalny wiek emerytalny w powszechnym systemie powinien być równy dla wszystkich, niezależnie od jakichkolwiek indywidualnych cech. Nie ma dobrych argumentów za jego zróżnicowaniem. Utrzymując w Polsce niższy minimalny wiek emerytalny kobiet działamy na ich szkodę" - pisze w opinii opublikowanej na money.pl prof. Marek Góra, współtwórca funkcjonującego w Polsce od 1999 roku systemu emerytalnego opartego na przejrzystej indywidualnej wymianie międzypokoleniowej.

Profesor Góra wymienia pięć argumentów dla zrównania wieku emerytalnego dla pań i panów:

  • Niższy wiek emerytalny kobiet zwiększa niepewność ich zatrudnienia.
  • Wcześniejsze przechodzenie na emeryturę jest niekorzystne dla kobiet.
  • Niższy wiek emerytalny tworzy zachętę dla kobiet do skorzystania z niego. Ale świadomość, że to może być dla nich niekorzystne, na ogół przychodzi dopiero po podjęciu takiej decyzji, która na resztę życia skazuje je na emerytury niższe niż emerytury mężczyzn.
  • Kobiety zarabiają średnio mniej niż mężczyźni. Wynika to z szeregu przyczyn. Jedną z nich – raczej niezauważaną – jest niższy minimalny wiek emerytalny. W wieku, powiedzmy, 50+ kobiety są często postrzegane jako osoby, które relatywnie niedługo, wcześniej niż mężczyźni, przejdą na emeryturę, co hamuje ich rozwój zawodowy i ścieżkę awansu w pracy. Na skutek tego kobieta w końcowym, choć niekoniecznie krótkim okresie aktywności będzie zarabiać mniej niż mężczyzna o podobnych kwalifikacjach i potencjale.
  • Jeśli kobieta - w sumie dotyczy to także mężczyzn - po prostu chce z jakiegoś powodu wcześniej zakończyć aktywność ekonomiczną, to oczywiście może to zrobić. System emerytalny w tym nie przeszkadza. Rzecz w tym, że oznacza to wcześniejsze korzystanie ze swoich oszczędności w powszechnym systemie emerytalnym, czyli wykorzystanie w wieku "60 plus" tych środków, których potem będzie za mało w wieku "80 plus". A które będą wtedy może bardziej potrzebne.

QUIZ PRL. Pamiątki z czasów Polski Ludowej. Czy miałeś lub masz w domu te przedmioty?

Pytanie 1 z 15
Produkowane w Rosji cacko dla pasjonatów fotografii to…
QUIZ PRL. Pamiątki z czasów Polski Ludowej. Czy miałeś lub masz w domu te cacka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze