Nowa atrakcja Bieszczad! Powstaje ośrodek turystyczny i kolej widokowa nad zaporą w Solinie

i

Autor: Materiały Prasowe

Nowa atrakcja Bieszczad! Powstaje ośrodek turystyczny i kolej widokowa nad zaporą w Solinie

2021-06-28 9:50

Polskie Koleje Linowe (PKL) zaprezentowały nowy ośrodek turystyczny i rozpoczętą budowę kolei widokowej nad zaporą w Solinie. To wyjątkowa ze względu na lokalizację i jedyne w skali Polski atrakcje turystyczne inwestycja. Pasażerowie kolei będą mogli podziwiać spektakularne widoki z różnych poziomów. Długość trasy kolei wyniesie ponad 1,5 km. Na górze Jawor wybudowana zostanie wieża widokowa. Zaś na zboczu góry powstanie park tematyczny o powierzchni 4,7 hektara, który będzie dodatkową atrakcją nowego ośrodka turystycznego Solinie.

Solina i Bieszczady wśród turystów uznawane są za jedne z najbardziej magicznych i atrakcyjnych miejsc w Polsce. Wyróżniają je spektakularne krajobrazy i możliwość spędzenia czasu w otoczeniu dzikiej przyrody.

- Jestem przekonany, że potencjał turystyczny tego miejsca w połączeniu z odpowiednią ofertą i dalszą wzorową współpracą z lokalnymi władzami spowodują, że już niedługo ten region stanie się jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów w Polsce – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Właścicielem PKL pośrednio jest fundusz inwestycji infrastrukturalnych, a PFR zarządza częścią jego portfela inwestycyjnego.

.

Nowa atrakcja Bieszczad! Powstaje ośrodek turystyczny i kolej widokowa nad zaporą w Solinie

i

Autor: Materiały Prasowe

Wyjątkowa inwestycja PKL

- Turyści, którzy odwiedzą Solinę w przyszłym roku będą mogli zobaczyć piękne widoki i bieszczadzką przyrodę z zupełnie nowej perspektywy – wagonika kolei PKL – zapowiada Daniel Pitrus, prezes PKL.  

Kolej linowa będzie przebiegać nad solińską zaporą, a długość jej trasy wyniesie ponad 1,5 km. Podróż 8-osobowym wagonikiem rozpocznie się od stacji Plasza przy solińskim deptaku. Stąd turyści, podziwiając monumentalną zaporę oraz pięknie położone jezioro solińskie, wyruszą w podróż do stacji zlokalizowanej na górze Jawor. Na trasie kolei znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach, dlatego pasażerowie będą mogli podziwiać wspaniałe widoki z różnych poziomów. Najniższa podpora osiągnie wysokość 17 metrów, a najwyższa 75 metrów i będzie to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Pomiędzy podporami nr 2 i 3 wagony pokonają odległość aż 682 metrów, co również będzie rekordową odległością w naszym kraju.

Podróżujący wagonikiem kolei linowej Grupy PKL będą mogli dotrzeć na górę Jawor, na której wybudowana zostanie wieża widokowa o wysokości 50 m. Będzie stąd widać trasę kolei linowej, zaporę oraz Jezioro Solińskie. Stanie tu także karczma wpisana w krajobraz otoczenia góry Jawor i wieży widokowej. Dodatkową atrakcją nowego ośrodka turystycznego stanie się park tematyczny, w którym każdy będzie mógł aktywnie spędzić czas, a także poznać legendarną historię tego wyjątkowego regionu Polski.

Nowa atrakcja Bieszczad! Powstaje ośrodek turystyczny i kolej widokowa nad zaporą w Solinie

i

Autor: Materiały Prasowe

W montażu pomoże dron

Kolej w Solinie zostanie wyposażona w najnowsze technologie, które zapewnią najwyższy standard bezpieczeństwa. Systemy napędu awaryjnego oraz newralgiczne elementy kolei zostaną zdublowane oraz umożliwią bezpieczne sprowadzenie pojazdów do stacji.

Podczas montażu rozciągania liny kolei także zostaną wykorzystane nowoczesne technologie. Za pomocą specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina o średnicy 4 mm wykonana z kevlaru, a następnie rozmieszczone zostaną liny docelowe o długości 3080 metrów.

Koszt inwestycji ośrodka turystycznego w Solinie, który budują Grupa PKL i PFR szacowny jest na ok. 110 mln złotych

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze