Moneta NBP Wielcy polscy ekonomiści – Władysław Grabski

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE NBP Moneta NBP Wielcy polscy ekonomiści – Władysław Grabski

Nowa moneta NBP. Wielcy polscy ekonomiści - Władysław Grabski

2022-04-20 17:07

NBP zapowiedziało kolejną monetę z serii "Wielcy polscy ekonomiści". Tym razem na rewersie znajdzie się wizerunek Władysław Grabskiego, wraz z datą jego urodzin i śmierci. Nominał wynosi 10 zł. Moneta zostanie wprowadzona do obiegu 21 kwietnia.

Nowa moneta NBP. Na rewersie Władysław Grabski

- Władysław Grabski (1874–1938) był politykiem, działaczem społecznym i ekonomistą. Pochodził ze starej szlacheckiej rodziny. (...) Pod jego kierownictwem dokonano reformy walutowej i skarbowej, czego efektem były wprowadzenie nowej waluty – złotego, sanacja budżetu państwa i zdławienie hiperinflacji - czytamy w komunikacie NBP.

Na rewersie monety znajdują się wizerunek Władysława Grabskiego oraz daty jego urodzin i śmierci (1874-1938). Na awersie widnieje cytat pochodzący z artykułu Wychowanie publiczne jako czynnik sanacji gospodarczej z dzieła O własnych siłach. Zbiór artykułów na czasie.

Prezes NBP o wpływie wojny na Ukrainie na Polską gospodarkę

Gdzie kupić nową monetę NBP?

Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 170 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 5 maja 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu dwie nowe monety kolekcjonerskie o nominale 10 zł z serii „Wielcy polscy ekonomiści' - Leon Biegeleisen oraz Stanisław Lewiński.

Moneta NBP Wielcy polscy ekonomiści – Władysław Grabski

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE NBP Moneta NBP Wielcy polscy ekonomiści – Władysław Grabski
Sonda
Kolekcjonujesz monety?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze