Wypłaty emerytur z ZUS. Kiedy majowe emerytury trafią na konta seniorów?
Emerytury za maj trafią do seniorów w dość niestandardowych terminach - wszystko przez wypadającą w dni robocze majówkę. Świadczenia zwykle wypłacane są 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25. dnia miesiąca. I tak:
- 1 maja jest świętem, więc seniorzy swoje świadczenia otrzymali 30 kwietnia
- 5 maja wypadało w niedzielę, więc seniorzy otrzymali emeryturę już 2 maja
- 6 maja - bez zmian
- 10 maja - bez zmian
- 15 maja - bez zmian
- 20 maja - bez zmian
- 25 maja wypada w sobotę, więc seniorzy powinni otrzymać emeryturę 24 maja
Należy też pamiętać, że w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych 13. emerytura będzie wypłacana w maju wraz z tymi świadczeniami.
Kwietniowe emerytury z ZUS już były powiększone o trzynastki
13. emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2024 r. było to 1780,96 zł (brutto). Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane było "z urzędu" wraz kwietniową emeryturą lub rentą.
Jak przypominał Zakład Ubezpieczeń Społecznych "trzynastka" wypłacana była wraz z emeryturą za kwiecień w standardowych terminach wypłaty emerytur. Świadczenia były wypłacone 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25. dnia miesiąca.
Seniorom, którym termin wypłaty emerytury wypadał 1 kwietnia 2024 roku (Poniedziałek Wielkanocny), dodatkowe świadczenie emerytalne zostało wypłacone już 29 marca 2024 roku. Podobnie sprawa wyglądała z terminami 6 i 20 kwietnia, które wypadały w soboty - świadczenie trafiło do emerytów przed weekendem.
Ostatnie 13. emerytury trafiły na konta seniorów 25 kwietnia. Jak informuje rzecznik ZUS, "Nie trzeba było składać żadnych wniosków, żeby otrzymać te świadczenia. ZUS wypłacał je z urzędu".
13. emerytura 2023. Komu przysługuje dodatkowe świadczenie?
Komu przysługuje dodatkowe świadczenie emerytalne w postaci 13. emerytury? "Trzynastka" przysługuje osobom, które są uprawnione do:
- emerytury (w tym pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej),
- emerytury w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
- emerytury częściowej,
- renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej),
- renty szkoleniowej,
- renty socjalnej i renty socjalnej w zmniejszonej wysokości,
- renty rodzinnej,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. Emerytury MAMA 4+) także w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
- świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.