program Pierwsze Mieszkanie

i

Autor: PAP/Albert Zawada Rząd przyjął nowy program mieszkaniowy na 2023 - Pierwsze Mieszkanie

Rynek nieruchomości

Pierwsze mieszkanie to nowy program PiS! Minister Buda: Mieszkanie to prawo, nie towar

2022-12-16 14:34

Nowy program mieszkaniowy dla osób do 45. roku życia na pierwsze mieszkanie - ogłosił w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mówimy tu o dwóch rozwiązaniach: pierwszy to bezpieczny kredyt 2 proc., drugi to konto mieszkaniowe - dodał.

Nowy program na pierwsze mieszkanie dla młodych

Mieszkanie to jest prawo, a nie towar - zaznaczył podczas piątkowej konferencji prasowej minister technologii i rozwoju Waldemar Buda. "Pokazujemy kompleksowy program, który po pierwsze daje możliwość nabycia mieszkania w najbliższym roku - bo wtedy ten program zadziała. Ale też daje perspektywę za kilka lat - dla tych osób, które nie są gotowe, które nie planują jeszcze tego przedsięwzięcia" - mówił szef MRiT, odnosząc się do programu Pierwsze Mieszkanie. "Mówimy tu o dwóch rozwiązaniach: pierwszy to bezpieczny kredyt 2 proc., drugi to konto mieszkaniowe" - dodał.

Chodzi o kredyt z oprocentowaniem 2 proc., powyżej państwo będzie dokładało do niego. Jak mówił, wszystko ponad to "będzie przedmiotem dopłaty rządowej ze strony państwa". Dopłata do kredytu będzie trwała 10 lat; nie ma limitu metra kwadratowego mieszkania. Minister wyjaśnił, że będzie to oferta dla osób do 45 lat. "Musi to być pierwsze mieszkanie. Jeśli ktoś posiada lub posiadał mieszkanie, to z tego programu nie będzie mógł skorzystać" - zaznaczył.

Buda powiedział, że "wielkość kredytu, która będzie mogła być w ramach tego wykorzystana to jest maksymalnie 500 tys. zł w zakresie jednoosobowego gospodarstwa domowego i 600 tys. w przypadku rodziców, pary małżeńskiej lub rodzica wychowującego dziecko".

Specjalne konta mieszkaniowe

Specjalne konto oszczędnościowe to kolejne rozwiązanie w ramach programu Pierwsze Mieszkanie - poinformował w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania; okres oszczędzania na koncie ma wynieść od 3 do 10 lat.

"Konta mieszkaniowe to absolutnie nowe rozwiązanie, które wypracowaliśmy w ministerstwie rozwoju. Polega ono na tym, że można regularnie oszczędzać, żeby później środki oszczędzone wykorzystać na cele mieszkaniowe. A po wykorzystaniu rzeczywiście tych środków na cele mieszkaniowe, państwo wypłaca premię mieszkaniową" - powiedział Buda na konferencji prasowej.

Program Pierwsze Mieszkanie - główne założenia

Bezpieczny kredyt 2%:

 • Na pierwsze mieszkanie
 • Trzeba mieć ukończone nie więcej niż 45 lat
 • Kredyt do 500 tys. zł, lub do 600 tys. zł dla małżonków, lub rodzica z dzieckiem
 • Rynek pierwotny i wtórny
 • Obniżka raty o różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%
 • Przez 10 lat
 • Możliwość korzystania z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”
 • Brak limitu ceny za m2 przy zakupie mieszkania
 • Marża banku nie wyższa niż w innych kredytach

Konto mieszkaniowe:

 • Na pierwsze mieszkanie albo dla dużych rodzin mieszkających w zbyt ciasnych mieszkaniach
 • Wpłaty od 500 do 2000 zł
 • Systematyczne wpłaty od 3 do 10 lat
 • Wpłaty po ukończeniu 13. roku życia
Sonda
Czy kupiłbyś mieszkanie z widokiem na stację benzynową?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze