Orlen Kaczyński Tusk Obajtek

i

Autor: Shutterstock, MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS, ART SERVICE / SUPER EXPRESS, AP

Kolejna ściema Tuska

Obajtek pyta o ceny benzyny. Eksperci odpowiadają

2024-02-21 9:49

Daniel Obajtek były prezes Orlenu zamieścił ironiczny wpis na platformie X, pokazując zdjęcie pylonu na stacji paliw. "A miało być tak pięknie..."-czytamy. Tymczasem analitycy przypominają, że ceny są nadal niższe niż jeszcze rok temu w lutym. Jak wyjaśniają analitycy BM Reflex, "zmiany cen benzyny i oleju napędowego na stacjach w tym tygodniu to skumulowana reakcja na wzrosty cen na rynku hurtowym z ostatnich dni".

Wysokie ceny paliw. Będzie jeszcze drożej

Od 7 lutego br. benzyna bezołowiowa Pb95 zdrożała w sprzedaży hurtowej o około 17 groszy na litrze netto, olej napędowy o ok. 22 grosze na litrze. Zmiany cen na rynku detalicznym, choć znaczące, to jeszcze nie odzwierciedlające w pełni podwyżek w hurcie. Ceny benzyn w detalu wzrosły o ok 10 – 11 groszy na litrze, a oleju napędowego o ok. 18 groszy  na litrze.  

Aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,50 zł/l (+10 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 7,06 zł/l (+ 11 gr/l), oleju napędowego 6,75 zł/l (+18 gr/l), autogazu – 2,92 zł/l (+2 gr/l). 

Po ostatnich zmianach ceny benzyny i diesla na stacjach osiągnęły poziom najwyższy od listopada ub. roku i wciąż pozostają poniżej poziomów sprzed roku. W najbliższych dniach ceny detaliczne mogą niestety dalej rosnąć.  W przypadku benzyny średnie ceny w kraju mogą wzrosnąć o 3 - 5 gr/l, oleju napędowego o 5 - 7 gr/l.

Obajtek najprawdopodbniej odniósł się do obietnicy wyborczej Tuska, który mówił w kampanii wyborczej o znalezieniu "bardzo konkretnego rozwiązania", które sprawiłoby, że litr benzyny kosztowałby trochę powyżej 5 zł. Przed Obajtkiem o to samo pytał Jarosław Kaczyński, 

- Gdzie jest benzyna po 5,19 zł? Teraz tu jechałem i zapytałem się, po ile była tankowana benzyna. Przeszło 6,80 zł. To jednak więcej niż 5,19, przeszło 30 proc. więcej. Wiem, że na różnych stacjach jest różnie, ale wszędzie dużo więcej niż to, co było zapowiadane - mówił Jarosław Kaczyński.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ PRL. Dokończ słowa hitów z seriali PRL

Pytanie 1 z 10
Dokończ słowa hitu Gintrowskiego skomponowanego do serialu „Zmiennicy”: Serpentyny I pobocza wyczuwamy/ Raz na ziemi raz pod ziemią drogi kręte/ Radio taxi proszę czekać zaczekamy…
QUIZ PRL. Dokończ słowa hitów z seriali PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze