Obniż rachunki za telefon i Internet

2012-11-27 3:00

Trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu lub dostępu do Internetu. Niestety, wysokość rachunków za te usługi często przyprawia nas o zawrót głowy. Oto co możesz zrobić, żeby nie przepłacać.

1. Zlikwiduj stacjonarny

Wiele osób posiada telefony komórkowe i stacjonarne. Na niekorzyść tych drugich przemawiają drogie połączenia z komórkami. Warto sprawdzić billingi, by przekonać się, czy przypadkiem większości rozmów nie prowadzimy z posiadaczami telefonów mobilnych i jeśli tak jest, pomyśleć o zlikwidowaniu numeru stacjonarnego. To co najmniej kilkadziesiąt złotych oszczędności.

2. Kup telefon na kartę

Jeśli nie rozmawiasz dużo, wybierz telefon na kartę. Nie podpisujesz wtedy umowy z operatorem i nie płacisz abonamentu, tylko kupujesz za kartę określoną kwotę. Gdy wyczerpiesz limit na rozmowy i SMS-y, po prostu musisz doładować telefon. Możesz też zdecydować się na tzw. mixy (podpisujesz umowę na np. 42 doładowania po 50 zł). I to już od ciebie zależy częstotliwość doładowań.

3. Rozważ abonament

Jeśli każdego miesiąca będziesz rozmawiać za więcej niż 50 zł miesięcznie, kup telefon na abonament. Operatorzy oferują różnego rodzaju promocje i dodatkowe usługi (np. darmowe rozmowy po godz. 22, z kilkoma wybranymi numerami, 120 minut gratis itp.).

3. Rozmawiaj w sieci

Istnieje również niedroga telefonia internetowa. Wystarczy zwykły telefon (stacjonarny lub komórkowy) i dostęp do Internetu (w przypadku komórek powinien być dostęp do Wi-Fi). Dzięki takiemu połączeniu można rozmawiać nawet za darmo lub za niewielkie stawki (np. ok. 5 gr za minutę połączenia z zagranicą). Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla oszczędnych, których bliscy mieszkają w różnych krajach.

Użytkownicy Internetu mają również do dyspozycji wiele darmowych komunikatorów.

4. Źródła Internetu

Jeśli potrzebujesz sieci do przeglądania poczty i stron www, wystarczy ci Internet bezprzewodowy o limitowanym transferze danych. W tym przypadku sprawdza się mobilny Internet na złącze USB.

Jeśli zaś potrzebujesz sieci do poważniejszych zadań, to warto zainwestować w Internet dostarczany za pomocą łącza stałego bez ograniczeń transferowych.

Oszczędni powinni czujnie rozglądać się za pakietami: np. Internet z telewizją kablową i telefonem.

Zapłacisz mniej za telefon, jeśli:

* kupisz usługę w pakiecie (np. z telewizją lub Internetem);

* zrezygnujesz ze zbędnych telefonów (np. stacjonarnego, gdy masz komórkę);

* zadbasz o to, by cała rodzina miała telefony komórkowe w jednej sieci (wówczas rozmowy są tańsze);

* wybierzesz korzystną taryfę (np. po godz. 22 darmowe rozmowy z kilkoma numerami).

Zaoszczędzisz na Internecie, jeśli:

* wybierzesz Internet z limitem transferu danych dopasowanym do twoich potrzeb;

* kupisz usługę w pakiecie (np. z telefonem lub telewizją);

* poszukasz hotspotów (miejsc z darmowym dostępem do sieci);

* rozważysz możliwość dostępu do Internetu z zawartym w ofercie laptopem.

Urszula Polska (28 l.) z Białegostoku: Oferty operatorów są podobne

- Z telefonu i Internetu korzystam codziennie. Utrzymanie tych usług jest drogie, ale nie mam pojęcia, jak obniżyć te koszty. Wydaje mi się, że mimo pewnych drobnych różnic oferty operatorów telefonicznych czy dostawców Internetu niewiele się od siebie różnią.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze