Oto proste sposoby, jak krok po kroku obniżyć comiesięczne koszty użytkowania energii cieplnej. Jeśli będziesz dokładnie przestrzegać tych zaleceń, twoje rachunki zmniejszą się nawet o ok. 20-30 proc.
Krok 1: Odsłoń grzejniki
Odsuń meble od kaloryferów, zdejmij z nich suszarki, skróć zasłony. To pomoże ci zaoszczędzić nawet 20 proc. energii. Odkryte grzejniki zapewniają, że ciepło może rozchodzić się bez przeszkód.
Krok 2: Wietrz rozsądnie
Jak? Częściej, ale krócej. Pamiętaj o minimalnej temperaturze ustawionej na zaworze grzejnika. Dopiero po zamknięciu okien ją podkręć.
Krok 3: Zamontuj ekrany
Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło pozwalają zaoszczędzić ok. 4 proc. kosztów ogrzewania.
Krok 4: Ustaw temperaturę
Dostosuj ją do tego, jak często przebywasz w danym pomieszczeniu. W dzień wystarczy utrzymywać 20-22 stopnie, a nocą 16-17 stopni. Lepiej jednak pozostać przy stałej temperaturze, np. 17 stopni. Do ogrzania wystudzonego pomieszczenia potrzeba znacznie więcej energii. Kontroluj też wielkość zużycia gazu, sprawdzając systematycznie wskazania gazomierza. Jeśli zauważysz, że się zwiększyło, sprawdź piec. Być może działa nieprawidłowo.
Krok 5: Dostosuj garnki
Ciepło jest optymalnie wykorzystane, gdy garnek i palnik mają podobną średnicę. Pamiętaj o pokrywce. Gotowanie bez niej oznacza stratę aż 30 proc. energii.
Krok 6: Zainwestuj w urządzenia
Nowoczesny kocioł i instalacja centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić 25-30 proc. energii. Instalacja wyposażona w automatyczną regulację temperatury dostosowuje ją do indywidualnych potrzeb użytkownika, a tym samym wpływa na wysokość rachunków.
Krok 7: Postaw na garnki wykonane ze stali dobrej jakościowo
Podczas gotowania w naczyniu ze stali szlachetnej zużyjesz o 36 proc. mniej energii, niż używając garnka emaliowanego.
Krok 8: Wybierz prysznic
Szybka kąpiel pod prysznicem to prawie cztery razy niższe koszty od kąpieli w wannie.
Krok 9: Usuwaj kamień
Czyszczenie urządzeń grzewczych wpływa na oszczędność energii, nawet o 20-30 proc. Przed uruchomieniem ogrzewania warto też odpowietrzyć kaloryfery. Dzięki temu nie ryzykujesz straty kolejnych 10 proc. ciepła.
Krok 10: Zadbaj o przeglądy
Dzięki regularnym przeglądom zużycie energii zmniejsza się o około 4 proc. Piecyki, kotły czy kuchenki gazowe działają wtedy sprawniej, a także ekonomiczniej i bezpieczniej.