Thyssenkrupp na zakręcie, planują drastyczne cięcia
Thyssenkrupp tłumaczy, że zwolnienia są skutkiem rosnącego braku możliwości sprzedaży wytworzonych produktów oraz silną konkurencją ze strony taniego importu z Azji. Spółka ucierpiała ponadto na rosnących kosztach energii, która znacznie podrożała od momentu inwazji Rosji na Ukrainę. Segment produkcji stali jest szczególnie wrażliwy na rynkowe wahania w tym zakresie.
Gospodarka za Odrą jest w kryzysie. W roku 2023 PKB Niemiec obniżył się o 0,3% rdr. To pierwszy spadek PKB od 2020 r. Niedawno ujawniono informację, że Ford zamierza zlikwidować 3 tys. miejsc pracy w Niemczech do 2027 r.
Zwolnienia w Thyssenkrupp mają ominąć Polskę, przynajmniej na płaszczyźnie deklaracji
- Spółka thyssenkrupp Materials Poland należy do segmentu thyssenkrupp Materials Services (tk MX), który jest niezależnym od hut stali, globalnym dystrybutorem materiałów oraz dostawcą usług przemysłowych (…) Restrukturyzacja w odrębnym w segmencie thyssenkrupp Steel Europe nie ma wpływu na naszą działalność - zapewnia cytowany przez money.pl Maciej Kowalewski z thyssenkrupp Materials Poland.
Bezprecedensowa fala bankructw w Niemczech
W styczniu 2024 Financial Times wspomniał o zjawisku spółek-zombie w Niemczech, tzn. takich, które przetrwały pandemię z powodu rządowych osłon. W momencie wygaszania wsparcia, ryzyko bankructwa rośnie. Spektakularne upadki renomowanych niemieckich firm to już nie są pojedyncze przypadki.
W 2020 r. władze niemieckie podjęły szereg działań, które miały chronić miejscowe przedsiębiorstwa przed bankructwem. Publikacja Deutsche Welle przytoczyła wtedy krytyczną opinię zawierającą określenie „zombie companies” . Realne następstwa pandemii, ujawniły się w za Odrą z opóźnieniem.