Czym jest ulga IP Box? Preferencja podatkowa została wprowadzona w październiku 2018 r. Jej założeniem jest pobudzenie rynku nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, poprzez wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania 5 proc. Z ulgi mogą skorzystać zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), z wyjątkiem osób, które wybrały opodatkowanie w formie ryczałtu.
Aby uzyskać ulgę należy natomiast spełniać pewne wymogi. Podatnik musi m.in. prowadzić działalność badawczo-rozwojową, w efekcie której zostaną wytworzone, ulepszone lub rozwinięte kwalifikowane prawa własności intelektualnej.
W ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzone są badania naukowe i prace rozwojowe. Badania naukowe to działania głównie eksperymentatorskie lub teoretyczne, których głównym celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe koncentrują się na wykorzystaniu dostępnej wiedzy celem kreowania nowych lub ulepszonych usług, procesów czy produktów.
Z ulgi IP Box mogą skorzystać np. programiści pracujący za pośrednictwem konraktorni dla klienta końcowego; pracujący w software house; zatrudniony w start-upie, lub tworzący kod dla zagranicznego klienta.
Kupujemy to samo, a płacimy coraz więcej. Kolejne uderzenie drożyzny