Laptop

i

Autor: pixabay.com

Obniżenie podatku do 5 proc.! Jak skorzystać z ulgi IP BOX

2021-10-14 11:43

Wielu podatników może skorzystać z ulgi, dzięki której mają możliwość obniżenia swojego podatku do 5 proc. Ulga cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Warunkiem skorzystania z ulgi jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej, w tym współpraca pomiędzy co najmniej dwoma przedsiębiorcami. Ponadto podatnik, który chce skorzystać z opodatkowania dochodów w ramach ulgi IP Box, musi prowadzić działalność badawczo-rozwojową.

Czym jest ulga IP Box? Preferencja podatkowa została wprowadzona w październiku 2018 r. Jej założeniem jest pobudzenie rynku nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, poprzez wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania 5 proc. Z ulgi mogą skorzystać zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), z wyjątkiem osób, które wybrały opodatkowanie w formie ryczałtu.

Aby uzyskać ulgę należy natomiast spełniać pewne wymogi. Podatnik musi m.in. prowadzić działalność badawczo-rozwojową, w efekcie której zostaną wytworzone, ulepszone lub rozwinięte kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Kongres 590 2021: Paweł Kowalczyk prezes Polskiej Ligii E-Sportowej: Jestem pewien, że e-Sport będzie na olimpiadzie

W ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzone są badania naukowe i prace rozwojowe. Badania naukowe to działania głównie eksperymentatorskie lub teoretyczne, których głównym celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe koncentrują się na wykorzystaniu dostępnej wiedzy celem kreowania nowych lub ulepszonych usług, procesów czy produktów.

Sonda
Czy kwota wolna od podatku powinna być wyższa?

Z ulgi IP Box mogą skorzystać np. programiści pracujący za pośrednictwem konraktorni dla klienta końcowego; pracujący w software house; zatrudniony w start-upie, lub tworzący kod dla zagranicznego klienta.

Kupujemy to samo, a płacimy coraz więcej. Kolejne uderzenie drożyzny

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze