Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej

i

Autor: Wojciech Stróżyk/Reporter & Shutterstock Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej

Nowe przepisy od 17 kwietnia

Od teraz nie zrobisz zdjęć w tych miejscach! Grozi za to grzywna lub nawet areszt

2025-04-17 10:03

Za robienie zdjęć z tych miejscach można trafić do aresztu lub zapłacić grzywnę! Od czwartku 17 kwietnia 2025 roku Fotografowanie obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia jest surowo zabronione. Nowe przepisy dają służbom prawo do interwencji i nakładania kar na osoby w przypadku utrwalania na zdjęciach strategicznych miejsc.

Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej

Od czwartku 17 kwietnia, w Polsce obowiązuje nowe rozporządzenie szefa Ministerstwa Obrony Narodowej, które wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej oraz obiektów wojskowych bez odpowiedniego zezwolenia. Nowe przepisy dają podstawę prawną do interwencji służb w przypadku naruszenia zakazu i nakładania kar, takich jak grzywna lub areszt.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 3 kwietnia 2025 roku. Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa państwa w obliczu rosnących zagrożeń. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej dotyczy wszystkich osób, zarówno obywateli Polski, jak i cudzoziemców.

Których miejsc nie można fotografować?

Rozporządzenie obejmuje organy, instytucje, formacje, przedsiębiorców lub jednostki organizacyjne, w których własności znajdują się obiekty. Przepisy dotyczą obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej oraz obiektów infrastruktury krytycznej. 

Przykładowe obiekty infrastruktury krytycznej, której nie można fotografować to:

  • Obiekty wojskowe (od magazynów po sprzęt wojskowy, czy pojazdy)
  • Mosty, wiadukty i tunele o o znaczeniu obronnym
  • Magazyny, w których przechowywane są rezerwy strategiczne
  • Obiekty operatorów pocztowych i przedsiębiorców komunikacyjnych
  • Elektrownie
  • Dworce i koleje
  • Sieci przesyłowe
  • Porty morskie o znaczeniu obronnym

Zakaz obejmuje wszelkie formy utrwalania obrazu, zarówno fotografowanie, jak i filmowanie, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Fotografowanie infrastruktury krytycznej bez zezwolenia jest wykroczeniem, za które grozi grzywna lub areszt. Służby, zarówno cywilne, jak i wojskowe, mają prawo interweniować w przypadku naruszenia zakazu. 

Zakaz fotografowania wprowadzono z powodu bezpieczeństwa

Wprowadzenie zakazu fotografowania infrastruktury krytycznej jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony obcych służb wywiadowczych. Jak podkreślił szef sztabu generalnego WP gen. Wiesław Kukuła, obserwowane są liczne próby pozyskiwania informacji o polskiej infrastrukturze krytycznej.

- U zatrzymywanych agentów znajdujemy informacje zdjęciowe o położeniu naszych wojsk i jednostek wojskowych – powiedział gen. Kukuła.

Generał dodał, że bardzo często są to osoby związane z wywiadem Federacji Rosyjskiej czy Białorusi. Wprowadzone przepisy mają na celu ochronę bezpieczeństwa państwa i stworzenie kultury odpowiedzialności za bezpieczeństwo.

Super Biznes SE Google News
Portal Obronny - Wiesław Kukuła
QUIZ PRL. Tak się żyło w stanie wojennym. Urodzeni po 81. roku nie mają szans na komplet punktów
Pytanie 1 z 15
Kiedy dokładnie zaczął się stan wojenny?
Rocznica stanu wojennego. Polacy przeżyli piekło! [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze