kredyt

i

Autor: Pixabay/nattanan23

Od kiedy wakacje kredytowe? Minister finansów podała termin

2022-05-13 6:01

- Chcielibyśmy, aby wakacje kredytowe mogły być wdrażane już od wakacji, aby od lipca kredytobiorcy mogli składać wnioski – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia. Dodała, że po pandemii mamy do czynienia z dodatkowym kryzysem, czyli wojną na Ukrainie, co wpływa na inflację. - Rząd musi brać pod uwagę, że inflacja i wysokie stopy procentowe powodują wzrost rat kredytów - powiedziała Rzeczkowska i dodała. że stąd działania rządu, "kierowane do Polaków, którzy wymagają wsparcia i pomocy w spłacie kredytów".

- Oferta złożona jest z trzech elementów – z wakacji kredytowych, z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który już funkcjonuje, ale nieco go zmieniamy, i ze wskazania zamiennika wskaźnika WIBOR – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jak dodała, propozycje rządu są skierowane do osób zadłużonych w złotych, ale z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będą mogli skorzystać także zadłużeni we frankach, bo jest to „rozwiązanie, z którego mogą skorzystać wszyscy, którzy mają problemy ze spłatą kredytu”.

„Te rozwiązania są właśnie konsultowane, trwają szerokie konsultacje społeczne. Obejmują one rozmowy z sektorem bankowym, ale także czekamy na uwagi. Termin ich zgłaszania upływa jutro o 14, więc jeszcze nie wszystkie do nas dotarły” – powiedziała minister finansów.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Wdrażane już od wakacji

„Zależy nam, aby te przepisy zostały jak najszybciej przyjęte, potem jeszcze czekają nas prace parlamentarne, a chcielibyśmy, aby wakacje kredytowe mogły być wdrażane już od wakacji. Rozwiązania dotyczące zamiennika WIBOR wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r., bo tu jest potrzebny czas na przygotowania” – dodała.

W ocenie Rzeczkowskiej najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla kredytobiorców w problemach są wakacje kredytowe. „Choć trzeba pamiętać, że nie jest to skrócenie okresu spłaty kredytu, tylko jego wydłużenie, ale efektem jest realne zmniejszenie obciążeń w latach 2022 i 2023. Zmniejszenie w tym roku będzie dotyczyć czterech rat, czyli po 2 w trzecim i w czwartym kwartale, a także 4 rat w roku przyszłym, po jednej w każdym kwartale. W ramach wakacji kredytowych więc będziemy mogli nie spłacić 8 rat a wynikające z tego wydłużenie okresu spłaty kredytu nie będzie obciążone odsetkami. To, co może zostać naliczone, to opłaty ubezpieczeniowe” – powiedziała Rzeczkowska.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Najnowsze