Odszkodowanie za zimowe złamania

2013-02-04 3:00

Złamania rąk i nóg, a w najlepszym wypadku stłuczenia czy zwichnięcia są zimą na porządku dziennym. za złamanie po upadku na oblodzonym chodniku należy się odszkodowanie.

Może do nich dojść zarówno na nieodśnieżonym, oblodzonym chodniku, jak i na śliskiej zabłoconej podłodze w centrum handlowym. Jeśli doznałeś urazu w takiej sytuacji, możesz się starać o odszkodowanie. Jeśli właściciele tych posesji nie zgodzą się z twoimi żądaniami, możesz skierować sprawę do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania albo siedziby pozwanego. Oto, co przysługuje ci w konkretnej sytuacji.

Wypadek na chodniku

Ustal, kto ma obowiązek odśnieżania chodnika. To właściciel posesji, do której chodnik przylega, powinien utrzymywać go w należytym porządku. Od niego domagaj się odszkodowania. Właściciele nieruchomości mają zazwyczaj ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej - OC. Wtedy odszkodowanie wypłaci firma ubezpieczeniowa. Odśnieżanie i oczyszczanie z lodu terenu wokół budynku należy do jego zarządcy. Gdy jest to blok, o odszkodowanie występuj do administracji; jeśli dom jednorodzinny - do jego właściciela. A jeśli jest to budynek użyteczności publicznej lub siedziba firmy - do właściciela lub zarządcy. Bywa, że właściciel (zarządca) wynajmuje firmę do sprzątania. Jeśli w umowie z nią jest zapisane, że do jej obowiązków należy odśnieżanie, odszkodowania możesz żądać od tej firmy.

Wypadek na zakupach

Gdy zdarzy ci się wypadek w sklepie, natychmiast zgłoś go sprzedawcy, kierownikowi lub właścicielowi sklepu i zażądaj sporządzenia notatki na piśmie. Możesz się domagać odszkodowania od osoby zarządzającej centrum albo od najemcy sklepu. Zarządca wypłaci odszkodowanie, gdy do wypadku w centrum handlowym doszło na tzw. terenie ogólnodostępnym. Jeżeli stało się to w konkretnym sklepie, odszkodowanie powinien wypłacić jego najemca. Przeważnie i zarządca, i najemca są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej na okoliczność prowadzenia działalności handlowej. Wówczas z żądaniem o odszkodowanie za wypadek możesz zwrócić się bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej.

Konieczne są dowody

Musisz udowodnić poniesioną szkodę, okoliczności, w jakich powstała, i jej rozmiary. Zadbaj więc o zebranie dowodów. Mogą to być: notatka policyjna lub straży miejskiej z miejsca zdarzenia, pisemne oświadczenia świadków wypadku czy osób zamieszkujących w pobliżu. Doskonałym materiałem dowodowym będą też zdjęcia z miejsca zdarzenia i zdjęcia uszkodzeń. W przypadku dużych placówek handlowych materiałem dowodowym będą nagrania zarejestrowane przez kamery.

W celu udowodnienia wysokości szkody musisz przedstawić stosowną dokumentację, np. medyczną, także rachunki i faktury za leki, rehabilitację, przejazdy czy inne wydatki związane z leczeniem. Oprócz odszkodowania możesz domagać się również pokrycia zarobków utraconych w związku ze zwolnieniem lekarskim oraz kosztów ubrania zniszczonego wskutek upadku.

Domagaj się odszkodowania

Swoje oczekiwania przedstaw na piśmie właścicielowi chodnika lub sklepu i żądaj naprawienia szkody. Do pisma dołącz wszystkie dowody, które świadczą o jego winie, jak również wylicz poniesione straty. Jeśli właściciel uzna twoje racje, spiszcie ugodę. Jeśli nie zgadza się z twoim żądaniem, jedyną drogą do uzyskania odszkodowania jest skierowanie sprawy do sądu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze