Będzie abonament RTV od smartfonów i komputerów? Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia

i

Autor: pixabay

Abonament RTV

Oglądasz telewizję na tablecie czy telefonie? Musisz zapłacić abonament RTV?

2023-01-16 11:12

Abonament RTV od posiadanych odbiorników telewizyjnych i radiowych to znana od lat opłata, którą musimy regulować na bieżąco. A co z laptopami, smartfonami czy tabletami, na których wiele osób ogląda telewizję. Czy w takiej sytuacji też trzeba płacić abonament? Do tej kwestii odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Abonament RTV od smartfona?

Wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej w 2023 roku wynosi odpowiednie za używanie odbiornika radiofonicznego – 8,70 zł, a za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego 27,30 zł. Mamy jednak XXI wiek i wiele osób ogląda telewizję za na laptopie, smartfonie, tablecie czy jakimkolwiek innym nośniku elektronicznym. Co w takiej sytuacji? Czy trzeba płacić abonament RTV

O abonamencie RTV, ale także o opłacie za smartfony i tablety wypowiedział się już w tym roku Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek. W komunikacie zamieszczonym na jego stronie internetowej czytamy: "W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, jakoby Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera o objęcie opłatą abonamentową RTV również właścicieli smartfonów, tabletów i komputerów. Pragniemy wyjaśnić, że są to informacje niezgodne z prawdą, absolutnie sprzeczne z intencją i treścią wystąpień Rzecznika. RPO wskazał bowiem, że samo posiadanie odbiornika nie świadczy o tym, iż obywatel z niego korzysta - ogląda telewizję lub słucha radia. Tym samym wystąpił w obronie praw obywateli, reagując na ich skargi, a nie w celu nałożenia na nich kolejnych opłat. Zgodnie bowiem z kompetencjami wynikającymi z ustawy o RPO, Rzecznik nie bierze udziału w kreowaniu polityki podatkowej państwa, ma jednak obowiązek reagować wszędzie tam, gdzie może dochodzić do naruszania prawa i zasad sprawiedliwości społecznej". 

Sonda
Płacisz abonament RTV?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak

Po czym poznać, że dziecko jest już UZALEŻNIONE od telefonu?

Posłuchaj, jakich sygnałów rodzic nie powinien ignorować!

Listen on Spreaker.
Najnowsze