Masz telewizor ale nie oglądasz telewizji. Poczta Polska wyjaśnia czy musisz rejestrować odbiornik
Jak wyjaśnia portal biznesinfo.pl, zakupiony odbiornik umożliwia odbiór telewizji, a ustawa o opłatach abonamentowych określa domniemanie użytkowania. "Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zgodnie z obowiązującym prawem należy go zatem zarejestrować" – informuje Poczta Polska.
Abonament RTV od smartfona? RPO zabrał głos w tej sprawie
O abonamencie RTV, ale także o opłacie za smartfony i tablety wypowiedział w styczniu 2023 roku Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek. W komunikacie zamieszczonym na jego stronie internetowej czytamy: "W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, jakoby Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera o objęcie opłatą abonamentową RTV również właścicieli smartfonów, tabletów i komputerów. Pragniemy wyjaśnić, że są to informacje niezgodne z prawdą, absolutnie sprzeczne z intencją i treścią wystąpień Rzecznika".
"RPO wskazał bowiem, że samo posiadanie odbiornika nie świadczy o tym, iż obywatel z niego korzysta - ogląda telewizję lub słucha radia. Tym samym wystąpił w obronie praw obywateli, reagując na ich skargi, a nie w celu nałożenia na nich kolejnych opłat. Zgodnie bowiem z kompetencjami wynikającymi z ustawy o RPO, Rzecznik nie bierze udziału w kreowaniu polityki podatkowej państwa, ma jednak obowiązek reagować wszędzie tam, gdzie może dochodzić do naruszania prawa i zasad sprawiedliwości społecznej" - dodał Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Abonament RTV w 2023 roku. Ile wynosi opłata?
Opłata za miesięczne używanie odbiornika radiofonicznego wyniesie 8,70 zł, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego – 27,30 zł.