#GUS: w sierpniu ceny spadły o 0,8 proc. rok do roku i o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.
— PAP (@PAPinformacje) 12 września 2016
PAP skomentował dane GUS dotyczące wskaźnika cen towarów i usług w sierpniu. W porównaniu z lipcem br. towary konsumpcyjne potaniały o 0,5 proc., podczas kiedy za usługi trzeba było zapłacić o 0,3 proc. więcej. W ujęciu miesięcznym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obniżył się o 0,2 proc., a w ujęciu rocznym - o 0,8 procent. Najwyższe spadki odnotowano w segmencie odzieży i obuwia (-2,5 proc.), żywności (-0,6 proc.) i transportu (o 0,6 proc.). Przeceny obuwia sięgnęły 3,1 proc., natomiast odzieży – 2,4 procent. Pod wpływem tych czynników ceny towarów konsumpcyjny poszły w dół o 0,13 pkt proc., a usług – o 0,05 pkt procentowego.
Przeczytaj również: Wymień odpady na sadzonkę w Biedronce!
Spadki cen na rynku żywności odczuli rolnicy. Ceny warzyw zmniejszyły się o 7,8 proc., a owoców – o 3,2 procent. Mniej kosztowały makarony (-0,5 proc.) i ryż (-0,2 procent). Podrożał natomiast cukier (+5,7 proc.). Ponadto trzeba było zapłacić więcej za mięso (+1,0 proc.) oraz ryby, owoce morza i mąkę (po +0,4 proc.). O o 0,2 proc. więcej należało dać za wyroby tytoniowe, nabiał (mleko, sery i jaja) oraz napoje (wody mineralne lub źródlane i herbatę), a o 0,1 proc. więcej – za soki warzywne i owocowo-warzywne. Spadec cen mleka skomentował na Tweeterze wiceminister gospodarki Janusz Piechociński.
Ceny mleka spadły poniżej złotówki za litr, a koszt produkcji to 1,30 zł. Dwa lata temu mleko można było sprzedać po 1,70 zł za litr.
— Janusz Piechociński (@Piechocinski) 12 września 2016
Ceny kawy i pieczywa, a także opłaty za mieszkanie i energię, wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego utrzymały się na poziomie z poprzedniego miesiąca.
Źródła: PAP, wnp.pl, twitter.com