Bezrobocie

i

Autor: Shutterstock Bezrobocie

Rynek pracy

Opublikowano dane o bezrobociu w Europie. Polska w czołówce

2023-03-02 15:55

Eurostat opublikował nowe dane o bezrobocie w strefie euro. Polska znalazła się w czołówce, tzn. miała niemal najniższe bezrobocie, pod tym kątem wyprzedziły nas tylko Czechy. Bezrobocie w styczniu 2023 roku wyniosło 2,8 proc., jesteśmy więc niżej niż europejska średnia.

Bezrobocie w Polsce znacznie poniżej europejskiej średniej

Eurostat podaje, że bezrobocie w styczniu 2023 roku w Polsce spadło o 0,1 proc. względem grudnia i obecnie wynosi 2,8 proc. W styczniu było w Polsce 480 tys. bezrobotnych, w grudniu ta liczba wynosiła 494 tys. Lepszy wynik mają jedynie Czechy, u naszego sąsiada bezrobocie kształtuje się na poziomie 2,5 proc. 

Warto jednak zaznaczyć, że według danych GUS - bezrobocie w Polsce nieznacznie wzrosło.

W strefie euro stopa bezrobocie wyniosła 6,7 proc., Polska jest więc znacznie poniżej średniej. W całej Unii Europejskiej wskaźnik wyniósł 6,1 proc. Oba wskaźniki nie zmieniły się względem odczytu z grudnia 2022 roku.

Mimo pozytywnych danych, Polacy obawiają się utraty pracy

Jak wskazuje Wprost Biznes powołując się na raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, co drugi Polak obawia się utraty pracy. W raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy I wyniki badań” możemy przeczytać, że aż 42 proc. Polaków obawia się bezrobocie, a w styczniu przed wybuchem wojny na Ukrainie ten odsetek wynosił 22 proc. 

Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Sonda
Czy obawiasz się masowych zwolnień w pracy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze