Covid-19 wciąż jest groźny

i

Autor: Shutterstock

Covid-19 wciąż groźny

Ostatni dzwonek na zabezpieczenie się

2023-03-21 4:03

Eksperci alarmują: zaledwie w ciągu pierwszego tygodnia marca odnotowano ponad 60-procentowy wzrost zakażeń koronawirusem (podwariant Omikronu). Na oddziałach zakaźnych szpitali ok. 80 proc. pacjentów to osoby z Covid-19. To, że ogłoszono zniesienie restrykcji nie oznacza, że koronawirus zniknął. On wciąż jest z nami i, jak widać ze statystyk, ma się całkiem dobrze, a nawet coraz lepiej, o czym świadczy liczba zakażeń i zgonów z tego powodu

Zostanie z nami na dłużej

– Covid-19 z pewnością zostanie z nami na dłużej, dlatego powinniśmy pamiętać, aby się przed nim chronić – mówi dr Michał Sutkowski, ekspert kampanii Szczepienia przez pokolenia. – Wśród niezbędnych działań jest przede wszystkim uzupełnienie szczepień, odbudowanie systemu testowania i wdrożenie doustnej terapii przeciw Covid-19, szczególnie w przypadku osób z grup wysokiego ryzyka.

Niestety Polska należy do krajów, w których wciąż mało osób się szczepi. Poziom wyszczepialności przeciwko SARS-CoV-2 jest niski, a wręcz ostatnio malejący, jakbyśmy już nie czuli zagrożenia.

Nie tylko szczepienia

Szczepienia ochronne nadal pozostają podstawowym narzędziem profilaktyki. Ale, zwłaszcza w grupach zwiększonego ryzyka, a więc w przypadku osób starszych, obciążonych chorobami przewlekłymi, z obniżoną odpornością, tym samym narażonych na ciężkie powikłania, warto je uzupełniać lekami doustnymi, hamującymi namnażanie się wirusa.

I takie leki już są, tylko że dla naszych pacjentów trudno dostępne, z uwagi na brak refundacji. Jeden z nich wykazał w badaniach klinicznych prawie 90- procentową redukcję hospitalizacji i zgonu.

– Można o nim mówić wyłącznie w samych superlatywach – ocenia prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Dlatego powinien być szeroko dostępny, aby osoby najbardziej narażone na powikłania mogły ich uniknąć.

Lek jest refundowany w większości krajów europejskich. W Polsce można go kupić na własną rękę, ale jest drogi. Firma produkująca lek pod koniec lutego złożyła do Ministerstwa Zdrowia wniosek o objęcie go refundacją. Wniosek jest w trakcie oceniania. 

Sonda
Ile dawek szczepionki przeciw Covid-19 przyjąłeś/-aś?
Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV
Najnowsze