Laptop

i

Autor: StockSnap/Pixabay/cc0 Zdjęcie ilustracyjne

Ostatni moment na wyjątkową ulgę. Jeśli tego nie zrobisz, stracisz kilka tysięcy

2021-01-17 13:00

Uwaga! Tylko do 1 lutego uprawnieni przedsiębiorcy mogą zgłosić chęć skorzystania ze specjalnego rozwiązania, które nazywa się Mały ZUS Plus. Mały ZUS Plus daje możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak przypomina, że z Mały ZUS Plus jest dla najmniejszych przedsiębiorców, czyli takich, których przychód w 2020 roku nie przekroczył 120 tysięcy złotych i którzy prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni w roku. – Mały ZUS Plus wiąże się z mniejszym obciążeniem składką, ale trzeba pamiętać, że płacenie dzisiaj niższej składki oznacza mniejsze uposażenie emerytalne w przyszłości – zaznacza. Dlatego – jak mówi – jest to wybór, a nie obowiązek.

Kwota składek przy małym ZUS plus zależy od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 840 a 3155,40 zł w 2021 roku).Rozwiązanie małego ZUS plus nie obejmuje osób, które dopiero założyły swoją działalność. One mogą skorzystać z innych możliwości. Najpierw 6-miesięczna „ulga na start”, a następnie dwa lata „preferencyjnych składek” opłacanych od podstawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.Marek Niedużak podkreśla, że do tej pory ta forma rozliczeń cieszyła się zainteresowaniem przedsiębiorców. W 2020 roku z Małego ZUS-u Plus skorzystało ponad 280 tysięcy przedsiębiorców.

500 plus: Ważna zmiana. Pamiętaj o tym, bo stracisz pieniądze

Zenek Martyniuk wyznał, że nie pije od 10 lat. Jego syn nie stroni jednak od alkoholu

Mały ZUS Plus - najważniejsze fakty

Wielkość rocznego przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanej w poprzednim roku kalendarzowym nie może przekroczyć 120 tys. zł lub/i nie może przekroczyć 6 tys. zł w skali miesiąca

Minimalny okres prowadzenia działalności w poprzednim roku wynosi 60 dni

Podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia i nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku

Maksymalny czas korzystania z Małego ZUS-u Plus wynosi 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia składki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze