OSTRZEŻENIE UKE: Zakłócają sygnał komórek. Możesz nie dodzwonić się po pomoc!

2021-03-02 18:39 maal
sms, telefon, komórka,
Autor: krzys16 /pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

UKE ostrzega przed nielegalnie montowanymi wzmacniaczami GSM. Urządzenia, które użytkownikowi dają lepszy zasięg, innym mogą zakłócać dostęp do sieci, a nawet do prowadzić do tragedii. - Nielegalnie instalowane repeatery GSM to nie tylko kłopoty z zasięgiem, ale także potencjalnie śmiertelne niebezpieczeństwo - ostrzega urząd.

- Jest niedziela, przyjechała do ciebie rodzina w odwiedziny. Albo znajomi. Jest miło, rozmawiacie, śmiejecie się. Dzieci bawią się w pokoju obok. Nagle słychać huk, ogłuszający hałas. A potem przeraźliwy płacz. Biegniesz do dzieci i widzisz, że na jedno z nich przewróciła się półka. Była przykręcona, wiele razy sprawdzałeś, ale jednak stało się. Podnosicie regał, pod którym leży nieprzytomne dziecko. Drżącymi z przerażenia rękami sięgasz po telefon, żeby wezwać pomoc. Wybierasz 112. A telefon nie działa.  Nie ma połączenia, w słuchawce tylko głucha cisza. Twój znajomy bierze swój telefon i próbuje wezwać pomoc. To samo. Cisza w słuchawce, uciekające sekundy i narastająca panika. Próbujecie pomóc dziecku, jednocześnie cały czas usiłując wezwać karetkę. Bezskutecznie - pisze UKE.

500+ 2021: Jak złożyć nowy wniosek, żeby nie stracić pieniędzy

O co chodzi? O wzmacniacze GSM. Urządzenia czasami nazywane repeaterami GSM są ostatnio popularne wśród użytkowników. Żeby jednak korzystać z tego sprzętu konieczne jest zezwolenie. To mają wyłącznie operatorzy. Wszystko dlatego, że ich stosowanie regulowane jest przepisami. Samowolne instalacje tego typu powodują na ogół bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem sieci komórkowych w promieniu nawet kilku kilometrów: znaczące pogorszenie jakości rozmów, a nawet zanik sygnału - ostrzega urząd.

- Powagę sytuacji oddaje w wymowny sposób wysokość kar za nielegalne stosowanie wzmacniaczy GSM w innych krajach. W Niemczech nielegalne użycie repeatera może kosztować winowajcę nawet 10 tys EUR, zaś w Wielkiej Brytanii grzywna wymierzana z tego tytułu wynosi 5 tys. funtów. Równie surowe restrykcje czekają na użytkowników nielegalnych repeaterów we Francji: grzywna 30 tys EUR, 6 miesięcy pozbawienia wolności i 450 EUR kosztów interwencji administracyjnej - pisze UKE.

W tym kontekście polskie przepisy – kara do 1000 zł i ograniczenie albo pozbawienie wolności do 2 lat – są wyjątkowo łagodne.

Maszt sieci komórkowej zniszczy nam życie
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze