Oszczędzaj prąd w firmie

2010-10-28 10:00

Korzystaj z energii z głową. Racjonalne zużywanie prądu jest nie tylko ekologiczne i modne, ale przede wszystkim korzystne dla twoich rachunków. Kilka prostych sposobów i zmiana nawyków pozwolą ci rocznie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Siedziby firmy to prawdziwi "pożeracze" energii. Sprzęty biurowe pochłaniają nawet 30 proc. całkowitego zużycia prądu. Komputery, drukarki, faksy, kserokopiarki, oświetlenie czy klimatyzacja często są nieodpowiednio eksploatowane i przez to czerpią go jeszcze więcej. Niestety, wymiana żarówek na energooszczędne to zdecydowanie za mało, żeby zmniejszyć rachunki. Sprawdź, ile energii zużywają poszczególne urządzenia biurowe. Możesz to policzyć na specjalnych kalkulatorach, które są dostępne w sieci. Dzięki temu sprawdzisz, co jest najdroższe i opracujesz najlepszą politykę oszczędnościową dla swojej firmy. Pamiętaj, że oszczędzać powinni wszyscy, zarówno szef, jak i jego pracownicy.

Wyłącz urządzenia

Po skończonej pracy nie zostawiaj komputera ani monitora w trybie czuwania. Świecąca dioda świadczy o tym, że sprzęt wciąż czerpie energię, dlatego zawsze wyłączaj go na noc. Warto na to zwracać uwagę, zwłaszcza przed weekendem czy dłuższą nieobecnością w pracy. Takie postępowanie pozwala zaoszczędzić nawet do 50 proc. kosztów zużycia energii przez to urządzenie. Jeśli więc wszystkie komputery w twojej firmie będą miały ok. 10-12 godzin odpoczynku, to w ciągu roku zmniejszysz rachunki za prąd nawet o kilkaset zł. Warto też ustawić system komputerowy tak, żeby np. po kilku minutach nieużywania, automatycznie przełączył się na tryb czuwania, a po 1 godzinie sam się wyłączał.

Pracujesz na laptopie? Po naładowaniu go zawsze wyciągaj ładowarkę z sieci. Podobnie postępuj z komórką. Mimo że akumulator jest naładowany, ona i tak wciąż pobiera prąd. W nowszych telefonach pojawia się nawet przypomnienie, żeby wyciągnąć ładowarkę z kontaktu. Jednak najwięcej energii pochłania drukarka laserowa. Pozostawiona w trybie czuwania zużywa niepotrzebnie nawet 80 proc. prądu więcej. Eksperci zalecają, żeby włączać ją tylko przed użyciem. Jeśli twój faks posiada funkcję "sleep", pozostawiającą go w trybie czuwania, to zawsze sprawdzaj czy jest włączona. Dzięki temu urządzenie zużyje o kilkadziesiąt proc. energii mniej.

Oświetlenie energooszczędne

Źle dobrane i nieodpowiednio użytkowane oświetlenie to kolejna przyczyna wysokich rachunków za prąd. Zwłaszcza zimą, kiedy wcześniej zapalamy sztuczne światło. Tradycyjne żarówki najlepiej oczywiście wymienić na świetlówki, tzw. żarówki energooszczędne, które zużywają nawet 5 razy mniej energii. Warto jednak pamiętać, że takie oświetlenie nie zawsze jest opłacalne. Świetlówki spełnią swoje zadanie, jeśli nie będą wciąż włączane i wyłączane. Dlaczego? Żarówki tego typu najwięcej energii czerpią zaraz po zapaleniu. Prąd zaoszczędzisz więc tylko wtedy, kiedy będą w ciągu dnia włączane rzadko, ale na dłużej.

Staraj się też wykorzystać maksymalnie światło naturalne. Dlatego przy organizacji biura należy rozstawić biurka w taki sposób, żeby jak najdłużej docierały do nich promienie słoneczne. Możesz też wykorzystać lampki stołowe z żarówkami o niewielkiej mocy. Oświetlenie pojedyncze, padające bezpośrednio na miejsce pracy, pochłania znacznie mniej energii niż oświetlenie całego pomieszczenia. Jeśli musisz też oświetlić plac czy podwórko, to pomyśl o czujnikach ruchu. Po co światło ma palić się bez przerwy, skoro może włączać się tylko w momencie, kiedy faktycznie jest potrzebne?

Ogrzewanie i klimatyzacja

Nie dogrzewaj pomieszczeń dodatkowymi źródłami ciepła. Grzejniki elektryczne pochłaniają bardzo dużo energii. Oczywiście nie możesz pozwolić na to, żeby twoi pracownicy marzli. Najwydajniej pracuje się w pomieszczeniach, w których panuje ok. 20 stopni Celsjusza. Lepiej więc zadbać o sprawne centralne ogrzewanie. Najtańsze jest ogrzewanie gazowe. Instalacja powinna być kontrolowana i konserwowana. Podobnie jeśli wykorzystujesz utajoną energię cieplną. Przez przestarzałe i niekonserwowane kotły grzewcze tracisz niepotrzebnie ponad 20 proc. energii.

Sporo kosztuje też uszkodzona klimatyzacja. Zanieczyszczone skraplacze to marnotrawstwo prawie 30 proc. energii. Pamiętaj więc, żeby przynajmniej raz do roku zlecić konserwację klimatyzacji w całej firmie. Korzystając z niej, zwracaj uwagę, czy jest włączona w pomieszczeniach zamkniętych, w których ktoś przebywa.

Dlaczego warto nauczyć się oszczędzać

Warto oszczędzać energię. Po pierwsze, z powodów finansowych. Zaoszczędzone środki można wykorzystać na inne cele.

Po drugie, dla środowiska naturalnego. Pamiętajmy, że mimo starań koncernów energetycznych inwestujących w odnawialne źródła energii, w Polsce energię elektryczną wytwarzamy w większości z węgla. Mniejsze zużycie energii w naszych przedsiębiorstwach oznacza więc mniejszą emisję szkodliwych substancji. Mamy realną szansę, by działać proekologicznie jako firma.

Jak to zrobić? Dla większych firm punktem wyjścia powinien być audyt energetyczny, który wskaże, w jakich obszarach firma może ograniczyć zużycie energii. Mniejsze firmy mogą we własnym zakresie dokonać przeglądu urządzeń i sprzętów, którymi dysponują. Wymiana sprzętów, maszyn czy instalacji na energooszczędne będzie krokiem we właściwym kierunku. Nawet jeśli koszty takiej wymiany są wysokie, to w perspektywie czasowej przyniosą oszczędności. Podobnie ma się sprawa ze świetlówkami energooszczędnymi - taka inwestycja opłaca się w każdej firmie. Oszczędności przyniesie również bieżąca i konsekwentna konserwacja urządzeń grzewczych i klimatyzatorów. Niesprawne urządzenia pracują mniej efektywnie i zużywają więcej energii. Firmy dysponujące dużymi przestrzeniami typu hale produkcyjne, magazyny, parkingi, mogą wprowadzić sterowanie obwodami oświetlenia wykorzystującymi np. czujniki ruchu.

Dobrym pomysłem jest też przeszkolenie pracowników w zakresie racjonalnego korzystania z urządzeń. Pozostawienie na noc włączonej maszyny czy choćby nawet komputera zdarza się częściej, niż nam się wydaje.

To, o ile ograniczymy zużycie energii, będzie wynikać ze skali przeprowadzonych zmian oraz profilu i charakteru firmy. Warto jednak lepiej poznać ofertę sprzedawcy energii i wybrać taryfę dostosowaną do swoich potrzeb. Dopasowana taryfa może przynieść nawet kilkuprocentowe oszczędności w skali roku, co szczególnie w przypadku większych firm produkcyjnych może być istotną pozycją w ich budżecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze