palenie śmieci w piecu

i

Autor: Gettyimages Spalanie odpadów czy węgla nie spełniającego norm jakości jest zakazane

Zmiany w przepisach

Palisz tym w piecu, możesz dostać 5 tys zł. kary

2022-10-12 16:05

Od września za palenie śmieciami w piecach, ale także choćby w przydomowym ogródku, grozi grzywna do 5000 zł. Sąd może nałożyć także karę aresztu do 30 dni. W najlżejszych przypadkach skończy się na mandacie do 500 zł, który wypisze miejski lub gminny strażnik.

Kara grzywny za palenie śmieciami. Ile wynosi?

Sezon grzewczy już się rozpoczął, jednak wielu Polaków decyduje się sięgać po nielegalne źródła ogrzewania. Palą śmieci, za co grozi kara grzywny. Z pewnością nie raz było się świadkiem, kiedy to sąsiad palił w domu nie tylko śmieciami, ale także oponami, czy plastikiem. Takie działanie można zgłosić do odpowiednich służb np. zadzwonić na straż miejską. Ta z kolei po interwencji powinna wystawić karę grzywny, której wysokość potrafi znacząco się różnić. Od września br. najlżejsze przypadki karze się mandatem w wysokości 500 zł, ale palenie choćby w przydomowych ogródkach grozi karą grzywny do 5000 zł. Zdarza się, że taka osoba może nawet trafić do aresztu na 30 dni. 

Jak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego, w ubiegłym roku mandat za takie wykroczenie wynosił ok. 160 zł, teraz, można zapłacić już nieco więcej, jednak czy to wystarczy, by powstrzymać Polaków przed paleniem śmieci, czy innych odpadów? W raporcie PAS podano, że “w 2021 r. statystycznie jedynie jedno gospodarstwo domowe na gminę zostało ukarane za naruszenie przepisów o ochronie powietrza, np. spalanie odpadów”.

Uchwały antysmogowe 

Niestety, wielu właścicieli domów jednorodzinnych wciąż nie jest świadomych, jak bardzo przyczynia się do pogorszenia stanu środowiska poprzez właśnie palenie w piecach nieprzeznaczonymi do tego przedmiotami. Bardzo często zdarza się, że na podwórkach palone są meble, opony, czy okna, które powinny zostać przewiezione do specjalnych punktów odbiorów odpadów. 

W walce o lepszą jakość powietrza zostały wprowadzone uchwały antysmogowe. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich województwach. Nie obowiązują one na wchodzie, jak i północnym-wschodzie kraju, tj. województwo podkarpackie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. 

Sonda
Czy palenie drewnem jest dobrą alternatywą dla węgla?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Najnowsze