Kawa

i

Autor: mat.prasowe

Pandemia wpłynęła na… sposób picia kawy!

2021-05-28 23:55

Jak wskazują badania statystyczny Polak wypija około 3 kg kawy rocznie. Pokazuje to, jak ogromną popularnością cieszy się ten napój, który towarzyszy nam przy różnych okazjach. Dla jednych to obowiązkowy zastrzyk energii, od którego rozpoczynają dzień, inni zaś traktują picie kawy w kategoriach społecznych, twierdząc, że filiżanka aromatycznego napoju smakuje najlepiej w odpowiednim towarzystwie. Jednak pandemia nieco zmodyfikowała nasze przyzwyczajenia także w tym względzie. Jak i gdzie pijemy kawę, gdy wiele z dotychczasowych aktywności przenieśliśmy do przestrzeni wirtualnej?

Kawa na wynos

Analizy prowadzone w okresie przed i po pandemii jasno wskazują, że zmieniliśmy swoje przyzwyczajenia w kontekście picia kawy. Jest to wynik obostrzeń, ograniczających funkcjonowanie lokali gastronomicznych, a także pracy zdalnej. Zaczęliśmy częściej korzystać z oferty kawiarni, stacji benzynowych czy sklepów, serwujących kawę na wynos. Inaczej podchodzimy też do pory, w jakiej sięgamy po filiżankę kawy. Przed pandemią ogromną popularnością cieszyły się popołudniowe spotkania ze znajomymi, których nieodłącznym elementem była kawa, teraz pijemy ją raczej przed południem.

 Nie rezygnujemy z jakości        

Zmiana zwyczajów nie wpłynęła na rezygnację z jakości kawy – nadal liczy się smak i aromat, a tym samym – sposób parzenia. Widać to choćby w rosnącym zainteresowaniu ekspresami ciśnieniowymi, które osiąga prawdziwe rekordy. GfK w swoim raporcie plasuje Polskę na czwartym miejscu w Europie pod względem sprzedaży ekspresów. Co więcej, trend ten ma wyraźną tendencję zwyżkową.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe promocje w Biedronce! Banany za 1,99 zł, Nutella za 8,99 zł i kapsułki do prania za 11,95 zł

- Tęskniąc za kawą znaną z kawiarni, szukamy sprzętu, który w warunkach domowych zapewni co najmniej zbliżone doznania smakowe. Zainteresowania Polaków ukierunkowane są na urządzenia nie tylko przygotowujące aromatyczną kawę, ale także proste w obsłudze. Z tego też powodu klienci najczęściej decydują się na modele automatyczne, których sprzedaż znacząco wzrosła. Sprzęt ten zapewnia ogromną różnorodność w zakresie rodzaju przygotowywanych napojów, a możliwość regulacji ustawień pozwala na dopasowanie kawy do swojego gustu - przekonuje ekspert sklepu Przyjaciele Kawy, Aurimasa Vainauskasa.

Ranking sklepów internetowych. Które z nich cieszą się największą popularnością?

Opinia ta w równym stopniu dotyczy samej kawy, ponieważ analiza trendów zakupowych Polaków, pozwala wysnuć wniosek, że staliśmy się świadomymi konsumentami. Wybieramy nie tylko wysokiej jakości urządzenia, ale także ziarna, dostosowane mocą, aromatem i smakiem do naszych indywidualnych preferencji. Rynek oferuje w tym zakresie bardzo wiele – od kawy importowanej z najlepszych palarni światowych, aż do ziaren wypalanych w Polsce. Co więcej, różnorodność przejawia się także w sposobie parzenia. Część osób preferuje tradycyjną kawę w ziarnach, podczas gdy inni stawiają na kapsułki lub saszetki. Popularność tych ostatnich także znacząco wzrosła, przede wszystkim z uwagi na szybkość przygotowania ulubionego napoju, bez straty dla jego smaku.

Najnowsze zapowiedzi wskazują, że w maju zostanie uruchomiona, przynajmniej częściowo, branża gastronomiczna. Czy oznacza to, że wrócimy do picia kawy w kawiarniach i restauracjach, a może nowe zwyczaje pozostaną z nami na dłużej? 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze