Papież Franciszek

i

Autor: East News

Papież Franciszek ucina pensje duchownych. Wielki kryzys w Watykanie

2021-03-24 13:38

Koronawirus i kryzys z nim związany dotknął także Watykan. Jak donosi agencja Reuters, papież Franciszek był zmuszony do obcięcia wynagrodzeń duchownych. Kardynałowie i zwierzchnicy urzędów od kwietnia otrzymają pensje niższe aż o 10 proc. W ten sposób Ojciec Święty chce uniknąć zwolnień w Watykanie.

Pandemia koronawirusa wywoła kryzys gospodarczy na całym świecie. Okazuje się, że koronakryzys nie ominął także pracowników Kościoła Katolickiego. Niewdzięczną rolę szefa obniżającego pensję musiał przyjąć papież Franciszek. Jak informuje agencja Reuters, Ojciec Święty podjął decyzję o obniżeniu pensji kardynałów i zwierzchników urzędów oraz członków zakonów. W ogłoszonym w środę liście wyjaśnił to koniecznością ograniczenia wydatków Stolicy Apostolskiej i deficytem w jej budżecie, także z powodu pandemii koronawirusa. 

ZOBACZ: Podczas pracy zdalnej możesz stracić pieniądze z konta bankowego! Zobacz, na co trzeba uważać

Pandemia koronawirusa spowodowała gigantyczne zmniejszenie wpływów także w watykańskiej kasie. Rzecznik Watykanu poinformował, że cięcia zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. W dokumencie Motu Proprio Franciszek napisał, że uposażenie kardynałów zostanie zredukowane o 10 proc., a zwierzchników instytucji o 8 proc. Z kolei wynagrodzenie księży i członków instytutów życia konsekrowanego i apostolskiego będzie zredukowane o 3 proc.Cięcia pensji nie dotkną pracowników niższego szczebla. To pierwsza taka decyzja papieża.

SPRAWDŹ: Wzrost zakupów online w każdym pokoleniu. Co najczęściej kupują Polacy [RAPORT]

Sonda
Czy Twoim zdaniem lockdown powinien obowiązywać także w kościołach?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze