osiedle mieszkaniowe

i

Autor: CEMEX rynek mieszkań bardziej przyjazny dla kupującego

Ceny mieszkań

Patodeweloperka odejdzie do lamusa? Rynek mieszkań coraz przyjaźniejszy dla kupującego

2022-08-31 11:56

Maleje liczba budów rozpoczętych przez deweloperów, zauważalna jest stabilizacja cen nieruchomości. Spadek popytu na mieszkania wynika m.in. z faktu, że coraz więcej osób nie może sobie pozwolić na drożejące kredyty wynikające ze wzrostu stóp procentowych. Hasło „rynek kupującego” staje się rzeczywistością – zauważa bankier.pl.

Rynek mieszkań przyjazny dla kupującego

Odczyt indeksu cen nieruchomości urban.one dla całej Polski przygotowany przez Cenatorium dla Bankier.pl i „Pulsu Biznesu” wyniósł w czerwcu 111,14 pkt i był o 0,34 pkt wyższy niż miesiąc wcześniej oraz o 5,26 pkt wyższy niż w czerwcu 2021 r.

Według ekspertów umiarkowany wzrost wskazuje raczej na stabilizację cen transakcyjnych niż odwrócenie obserwowanych wcześniej tendencji. Jak podaje bankier.pl - od jesieni 2021 r., gdy rozpoczęły się podwyżki stóp procentowych i ograniczeniu uległ dostęp do finansowania hipotecznego, indeks czterokrotnie odnotował spadki miesiąc do miesiąca.

Zobacz też: Czy stopy procentowe pójdą w górę? Rząd przedstawia założenia

Od początku roku do końca lipca 2022 r. deweloperzy rozpoczęli budowę niespełna 80 tys. mieszkań. To o 22 proc. mniej niż rok wcześniej. Załamanie jest już od kilku miesięcy na rynku kredytów hipotecznych. W lipcu 2022 banki udzieliły tylko 2,96 mld zł finansowania, najmniej od 7 lat. Pieniądze trafiły do 9 tys. kredytobiorców, co jest najniższym wynikiem aż od 12 lat.

Pieniądze to nie wszystko Stanisław Szwed

Małgorzata Wełnowska, starszy analityk ds. rynku nieruchomości, cytowana przez bankier.pl zauważa, że - „na rynku deweloperskim w czerwcu zaobserwowaliśmy wzmożony ruch w zakresie wprowadzania nowych inwestycji do sprzedaży. Inwestorzy starali się wprowadzić do sprzedaży projekty, aby uniknąć objęcia inwestycji dodatkowymi kosztami i obowiązkami, które od 1 lipca wprowadziła nowelizacja ustawy deweloperskiej. Deweloperzy wprowadzili w drugim kwartale 2022 prawie dwa razy więcej mieszkań, niż udało im się sprzedać. Przyszłość rynku zależy w głównej mierze od sytuacji na rynku kredytowym, a ta nie napawa optymizmem” – wskazuje Małgorzata Wełnowska.

„Część deweloperów szybko zareagowała na zmianę na rynku, na którym zaczęli rządzić kupujący. Sprzedawcy zaczynają mocniej dbać o klientów, starać się ich wysłuchać i dostarczać jak najwięcej informacji. Te firmy, które zareagują najszybciej, będą miały ogromne szanse na wyprzedzenie konkurencji” – komentuje dla bankier.pl Marcin Krasoń, ekspert rynku nieruchomości obido i Otodom.

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze