dodatek węglowy

i

Autor: materiały prasowe Tauron Dodatek węglowy już działa. Rząd obiecał kolejne dopłaty do ogrzewania. Szczegóły poznamy 2 września

Dopłaty do węgla

Dodatek węglowy będzie poprawiany? Samorządowcy mają dość

2022-08-31 8:03

Jak piszę w środę "Dziennik Gazeta Prawna" samorządowcy naciskają na rząd, aby jak najszybciej znowelizowali ustawę o dodatku węglowym. Okazuje się, że jest sporo wątpliwości przy wnioskach o wypłaty, urzędnicy obawiają się, że wiele wniosków to próba wyłudzenia 3 tys. zł.

Dodatek węglowy do poprawy! Samorządowcy obawiają się wyłudzeń

Czy poprawka do dodatku węglowego jest możliwa? Pracownicy Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówią dla DGP, że jeśli miałoby dojść do nowelizacji ustawy, to nastąpiłoby to przy okazji prac w komisji sejmowej nad ustawą o dodatkach na paliwa inne niż węgiel. Posiedzenie odbyłoby się w piątek.

- Wstępne deklaracje ze strony pracowników MKiŚ na temat ewentualnej zmiany przepisów padły w zeszłym tygodniu na warsztatach zorganizowanych wspólnie z samorządowcami. Omawiane były kwestie dotyczące wydłużenia terminu na rozpatrzenie wniosków o dodatek węglowy (np. z 30 do 60 dni) czy pomysły na uszczelnienie systemu. Ale mimo złożonych tam deklaracji dziś słyszymy, że temat nowelizacji nie jest jeszcze przesądzony - czytamy w DGP.

Wojciech Warski, Pieniądze to nie wszystko

Próby wyłudzenia świadczenia z dodatku węglowego. Ustawa jest nieszczelna?

- Na to czekają samorządowcy, którzy z jednej strony twierdzą, że są obciążeni pracą przy przyjmowaniu i weryfikowaniu wniosków o dodatki węglowe (można je składać od 17 sierpnia), a z drugiej – że pojawiają się próby wyłudzenia świadczenia w wysokości 3 tys. zł - pisze DGP.

Gazeta podaje, że według analizy Krakowskiego Centrum Świadczeń, na 10 wniosków, w pięciu przypadkach okazywało się, że głównym źródłem ciepła było ogrzewanie z sieci miejskiej, gazowe bądź elektryczne.

- Lokalni urzędnicy w rozmowach ze stroną rządową zwracają też uwagę na coraz bardziej widoczny problem mnożących się gospodarstw domowych, co ma zapewne związek z tym, że dodatek przyznawany jest na gospodarstwo domowe. Osoby zamieszkujące wspólnie składają oddzielne wnioski, twierdząc, że gospodarują odrębnie i w ten sposób próbują otrzymać więcej niż jeden dodatek po 3 tys. zł - pisze DGP.

Sonda
Czy zamierzasz złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Czy zimą Polacy będą mieli czym ogrzać domy?

Włącz podcast i posłuchaj, jakie są prognozy.

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Najnowsze