Węgiel

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Dodatek węglowy 2022

Potężna luka w dodatku węglowym. Niektórzy dostaną nawet 9000 zł! Dla innych może zabraknąć?

2022-08-26 14:45

Wnioski o dodatek węglowy już można składać. Szybko okazało się, że w niektórych przypadkach wpływa kilka wniosków o dodatek węglowy na ten sam budynek! Jak podaje portal Interia, skorzystali z tego trzej bracia z gminy w województwie łódzkim, którzy zamiast 3 000 złotych dodatku węglowego - otrzymali aż 9 000 złotych. Co ciekawe, prawo na to pozwala! Jak to możliwe? Czy przez przyznawanie kilku dodatków węglowych na ten sam piec, pieniędzy z programu dopłat do węgla nie starczy dla wszystkich?

Dodatek węglowy 2022. Potężna luka w systemie

Ustawa o dodatku węglowym, już na etapie przygotowania i wprowadzania budziła wiele kontrowersji. Zwłaszcza w kwestii interpretacji przepisów. jest to spowodowane zapisem, że dodatek węglowy wypłacany będzie zgodnie z formułą "3 000 zł na każde gospodarstwo domowe korzystające z węgla do ogrzewania", a nie "3 000 zł na piec".

"Jeżeli tak jest, że dodatek węglowy dla jednego źródła ciepła może być wypłacany kilkukrotnie (!), to sporo domów jednorodzinnych zbierze po dwa lub trzy dodatki, a wiele nie otrzyma żadnego (bo budżet programu zostanie wyczerpany). To potężna luka w systemie" - napisał cytowany przez Business Insider  Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

Kongres 590 - Patryk Demski, wiceprezes Tauron | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Wniosek o dodatek węglowy. Trzej bracia "oszukali system"

Niektórym, w bardzo sprytny sposób udało się obejść wyżej wspomnianą lukę. Portal Interia.pl przytacza historię trzech braci zamieszkujących gminę w województwie łódzkim. Trzej bracia ogrzewają dom jednym piecem, ale uznali, że każdy z nich jest odrębnym gospodarstwem domowym. W związku z tym zdecydowali się na złożenie nowych deklaracji CEEB - i aktualnie czekają na wypłatę dodatku węglowego w wysokości nie 3 a 9 tysięcy złotych.

Fałszywe oświadczenia będą karane

Nie jest to jedyny przypadek "cwaniactwa". "Mamy przykłady mieszkających w jednym domu małżeństw, które odkryły, że jednak są w separacji, prowadzą odrębne gospodarstwa domowe i każde z nich składa oddzielny wniosek o dodatek" - powiedział w rozmowie z portalem Interia wójt gminy Kobylnica, Leszek Kuliński.

Warto pamiętać, że informacje zawarte we wniosku składa się za to pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Sonda
Czy zamierzasz złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze