Dodatek węglowy 2022. Potężna luka w systemie
Ustawa o dodatku węglowym, już na etapie przygotowania i wprowadzania budziła wiele kontrowersji. Zwłaszcza w kwestii interpretacji przepisów. jest to spowodowane zapisem, że dodatek węglowy wypłacany będzie zgodnie z formułą "3 000 zł na każde gospodarstwo domowe korzystające z węgla do ogrzewania", a nie "3 000 zł na piec".
"Jeżeli tak jest, że dodatek węglowy dla jednego źródła ciepła może być wypłacany kilkukrotnie (!), to sporo domów jednorodzinnych zbierze po dwa lub trzy dodatki, a wiele nie otrzyma żadnego (bo budżet programu zostanie wyczerpany). To potężna luka w systemie" - napisał cytowany przez Business Insider Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.
Polecany artykuł:
Wniosek o dodatek węglowy. Trzej bracia "oszukali system"
Niektórym, w bardzo sprytny sposób udało się obejść wyżej wspomnianą lukę. Portal Interia.pl przytacza historię trzech braci zamieszkujących gminę w województwie łódzkim. Trzej bracia ogrzewają dom jednym piecem, ale uznali, że każdy z nich jest odrębnym gospodarstwem domowym. W związku z tym zdecydowali się na złożenie nowych deklaracji CEEB - i aktualnie czekają na wypłatę dodatku węglowego w wysokości nie 3 a 9 tysięcy złotych.
Fałszywe oświadczenia będą karane
Nie jest to jedyny przypadek "cwaniactwa". "Mamy przykłady mieszkających w jednym domu małżeństw, które odkryły, że jednak są w separacji, prowadzą odrębne gospodarstwa domowe i każde z nich składa oddzielny wniosek o dodatek" - powiedział w rozmowie z portalem Interia wójt gminy Kobylnica, Leszek Kuliński.
Warto pamiętać, że informacje zawarte we wniosku składa się za to pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.