Przemysław Czarnek

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

Ile zarobią nauczyciele?

Zarobki nauczycieli. Minister Czarnek obiecuje rok rekordowych podwyżek

2022-09-05 10:08

Mamy zaplanowany w budżecie na 2023 r. gigantyczny wzrost subwencji oświatowej; o ponad 11 mld zł w stosunku do ubiegłego roku. To rekordowy w historii Polski wzrost subwencji – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”. Jak wyjaśnia, chodzi o kwotę rzędu 64,4 mld zł. Jak to wpłynie na zarobki nauczycieli?

Minister Czarnek zapowiada rekordowe zwiększenie subwencji oświatowej

Szef resortu edukacji wskazuje, że rekordowy wzrost subwencji do poziomu 64,4 mld zł oznacza, iż wzrośnie ona o 20,8 proc., co jest niespotykaną dotąd podwyżką. Jak zaznacza, „nigdy nie było tak ogromnego zwiększenia subwencji: kwotowego i procentowego”.

„Mimo olbrzymich wydatków budżetu państwa, m.in. na zbrojenia i ochronę zdrowia, rząd przeznaczy rekordowe środki na oświatę. Dla porównania powiem tylko, że w 2008 r. subwencja wzrosła o 2,7 mld, tj. 9,6 proc. i wyniosła 30,9 mld zł. To był według ówcześnie rządzących, czyli koalicji PO-PSL, największy wzrost subwencji oświatowej” – dodał. 

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Podwyżki dla nauczycieli. Minister zapowiada dalszy wzrost płac

Przemysław Czarnek zauważa, że już w 2022 r. rekordowo wzrośnie także średnie wynagrodzenie nauczycieli wchodzących do zawodu. Zwiększy się ono (w stosunku do stażysty) rok do roku, czyli styczeń 2023 do stycznia 2022, o 35,1 proc., tj. o 1240 zł brutto.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego, czyli z najwyższym stopniem awansu, wzrośnie z kolei o 816 zł brutto, czyli o 12,5 proc – wylicza minister. „Ale na tym nie poprzestaniemy. Będę zabiegał o dalszy wzrost płac dla nauczycieli” – zadeklarował. 

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze