Zaległy urlop. Do kiedy trzeba go wykorzystać?

i

Autor: Towfiqu barbhuiya/Unsplash Zaległy urlop. Do kiedy trzeba go wykorzystać?

Ważny termin

Zaległy urlop. Do kiedy trzeba go wykorzystać? Czy może przepaść?

2022-09-04 10:46

Wielu pracowników w danym roku kalendarzowym nie wykorzystuje o czasie należnego urlopu wypoczynkowego. Nie oznacza to, że one przepadają. W takiej sytuacji niewykorzystane dni przechodzą na kolejny rok. Jednak trzeba je wykorzystać do konkretnej daty. Zobacz, do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop z 2021 roku.

Zaległe dni urlopu wypoczynkowego za  2021

Kończy się czas wykorzystania zaległego urlopu. Według art. 168. Kodeksu pracy niewykorzystanego w ustalonym terminie urlopu należy udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Zatem urlop za 2021 rok należy wykorzystać do 30 września 2022 roku. W praktyce oznacza to, że pracownik powinien rozpocząć urlop najpóźniej w dniu 30 września.

Zobacz też: Rekordowe podwyżki składek ZUS. Składka wzrośnie o ponad 200 zł

Zgodnie z przepisami prawa, pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę nie może zrezygnować z prawa do urlopu wypoczynkowego lub przekazać go innej osobie. Liczba dni wolnych może być różna. Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, w przypadku zatrudnienia na pełny etat wynosi:

 * 20 dni roboczych – dla osób ze stażem pracy poniżej 10 lat,

26 dni roboczych – dla osób ze stażem pracy powyżej 10 lat.

Tańczące z promocjami 01.09.2022

Kiedy urlop ulega przedawnieniu?

Jeśli komuś nie uda się wykorzystać całego urlopu do 30 września 2022, to może domagać się on udzielenia go w ciągu trzech lat. Oznacza to, że jeśli osoba zatrudniona na umowę o pracę nie wykorzystała urlopu za 2021 r. do września 2022 r., to może to zrobić do 1 października 2025 roku. Po tej dacie urlop wypoczynkowy przepada. Wprawdzie urlop ulega przedawnieniu dopiero po 3 latach, jednak przez ten okres pracodawca jest narażony na kary nakładane przez Państwową Inspekcję Pracy. Wysokość grzywny może wynieść od 1000 zł do 30 tys. zł. Dlatego też w jego interesie jest wysłanie pracownika na urlop. Pracodawca ma  prawo wysłać pracownika, który ma zaległy urlop, na urlop przymusowy.

Ekwiwalent pieniężny za zaległy urlop wypoczynkowy

Przepisy Kodeksu pracy regulują również sytuację, w wykorzystała zaległego urlopu wypoczynkowego a stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany. W takim przypadku pracownik może otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni wolne. Warto pamiętać, że nie przysługuje on pracownikowi, który pozostaje zatrudniony w danej firmie.

Sonda
Jak najczęściej wykorzystujesz urlop?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze