Lubelskie - ZUS-owski kalkulator składki zdrowotnej

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne

Podwyżki

Podwyżki składek ZUS. Składka wzrośnie o ponad 200 zł

2022-09-02 14:25

Ceny idą w górę. Więcej płacimy za prąd, surowce i normalne zakupy. Jeśli dodatkowo prowadzicie firmę, doliczcie sobie do tego wyższe składki ZUS. Od przyszłego roku będziecie dawać państwu 2,5 tys. zł więcej.

Wyższe składki ZUS

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą płacić wyższe składki ZUS. Nowe kwoty obejmą ok. 2 mln osób. Ci, którzy do tej pory płacili miesięcznie ok. 1,2 tys. zł w 2023 r. zapłącą 1400 zł. Rocznie wyniesie to 2,5 tys. zł. To nie wszystko. Trzeba też pamiętać o składce zdrowotnej, której już w tym roku nie można odliczać od podatku. Wszystko ze względu na prognozowane wynagrodzenie. Zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Finansów, Polacy od nowego roku znacznie się wzbogacą a średnie wynagrodzenie miesięczne brutto wyniesie 6935 zł. To ta kwota służy do obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie.

Zobacz też: Rekordowa podwyżka składek ZUS. Policzyliśmy, ile przedsiębiorcy zapłacą w 2023 roku

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

W rozmowie z Business Insiderem, Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich ocenił, że ponad 17 proc. podwyżki to absolutny rekord w historii Polski a efekty będą bolesne dla wielu przedsiębiorców. — Sposób ustalania wysokości składek budzi wątpliwości, bo oparty jest na wartości uśrednioną i na dodatek prognozowaną. Te prognozy mają to do siebie, że nie zawsze się sprawdzają — powiedział Kozłowski i dodał, że jeżeli prognoza nie będzie trafna, należy ją skorygować.

- Właśnie dlatego FPP apeluje, by składki wyliczać na podstawie danych już zaistniałych, czyli np. danych GUS za IV kwartał poprzedzającego roku - zwraca uwagę BI. To pozwoliłoby na mniejszą zmienność i uniknięcie gwałtownej podwyżki.

Sonda
Czy uważasz, że należy zwiększyć składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Najnowsze