41 proc. uczestników w PPK i PPE. PFR podsumował Pracownicze Plany Kapitałowe

2019-12-17 13:38
PPK – dodatkowe oszczędności na przyszłość
Autor: Shutterstock

Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za wprowadzenie w Polsce Pracowniczych Planów Kapitałowych podsumował pierwszy okres ich obowiązywania. Partycypacja w dużych firmach, czyli tych, które jako pierwsze dołączyły do programu wyniosła 39 proc., a wraz z przedsiębiorstwami, które wybrały Pracowniczy Program Emerytalny 41 proc.

Według danych przedstawionych przez PFR na dzień obecny partycypacja Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach zatrudniających ponad 250 osób wynosi 39 proc. W sumie przedsiębiorstwa te zatrudniają ok. 2,9 mln osób, z czego PPK jest objętych 1,128 mln pracowników. - Szacunkowa partycypacja w PPK to 39 proc., a uwzględniając firmy, które wybrały PPE (utworzone po 1 grudnia 2018 roku) - to 41 proc. Natomiast licząc wszystkich pracowników korzystających z PPE i PPK to jest obecnie 44 proc. ogółu osób zatrudnionych w dużych firmach - powiedział Borys podczas konferencji prasowej – powiedział Paweł Borys.

ZOBACZ TAKŻE: Nie wypłacą 500 plus przed świętami? Brakuje pieniędzy! Kiedy będą wypłaty?

W ciągu najbliższych dwóch lat program będzie rozszerzany o kolejne przedsiębiorstwa, od 1 stycznia 2020 roku przystąpią do niego firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników, od 1 lipca te przedsiębiorstwa, w których pracuje co najmniej 20 osób, a od 2021 roku Pracowniczymi Planami Kapitałowymi objęci zostaną pozostali pracodawcy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Jak zapowiada prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys Polska dzięki PPK ma szansę dołączyć do takich krajów jak USA czy Wielka Brytania, które mają silnie rozwinięte programy pracownicze oszczędzające na cele emerytalne. W porównaniu z innymi polskie Pracownicze Plany Kapitałowe są systemem niezwykle tanim, średnia opłata za ich zarządzanie wynosi tylko 0,37 proc. Co ważne, po pierwszym etapie ich wdrażania do Funduszu nie dotarły informacje, jakoby poszczególni pracodawcy nie wywiązywali się z obowiązku przystąpienia do programu.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają stopniowo objąć wszystkich pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i być dodatkowym zastrzykiem finansowym na emeryturze. Do programu będzie zapisany automatycznie każdy, ale będzie się można z niego wypisać.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: PPK szansą na wyższą emeryturę? Wiceprezes PFR ostrzega przed niskimi świadczeniami

PPK – jakie wpłaty

PRACOWNIK:

 wpłata podstawowa pracownika – 2,0 proc. wynagrodzenia

 wpłata dodatkowa pracownika – do 2,0 proc. wynagrodzenia

PRACODAWCA:

wpłata podstawowa pracodawcy – 1,5 proc. wynagrodzenia

wpłata dodatkowa pracodawcy – do 2,5 proc. wynagrodzenia

PAŃSTWO:

wpłata powitalna, jednorazowa ze strony państwa – 250 złotych,

dopłata roczna ze strony państwa – 240 złotych (raz w roku)

Oskar Sobolewski, prawnik, ekspert Instytutu Emerytalnego
Podatki, emerytury, polityka społeczna, PPK

Dzisiejsza konferencja pokazała, że rząd przeszacował o połowę poziom partycypacji. Wynik 39 proc. nie jest zadowalający, ale biorąc pod uwagę brak zaufania do państwa, związany z OFE, zarówno sprzed 5 lat jak i najnowszych pomysłów przekształcenia środków z 15 proc. opłatą to wynik nie jest najgorszy. Wielu pracowników z którymi w tym roku miałem okazję rozmawiać, w pierwszej kolejności nawiązywali przede wszystkim do wspomnianego braku zaufania. Obowiązkiem państwa i zadaniem na kolejne miesiące będzie rozpoczęcie debaty emerytalnej, dotyczącej całego systemu. Musimy już dzisiaj rozmawiać o emerytalnej Polsce 2060/80 której jednym z elementów będzie PPK - podkreśla prawnik Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze