Pieniądze Polaków. Ile dostają w firmach, budżetówce i na emeryturze [INFOGRAFIKA]

2017-05-25 15:05
Banknoty polskie
Autor: Shutterstock 200 zł - król Zygmunt I Stary

Polski pracownik tzw. budżetówki zarabia przeciętnie o ok. 700 zł brutto więcej od osoby zatrudnionej w prywatnym przedsiębiorstwie. Z kolei, choć powszechnie uważa się, że rolnicy ubezpieczeni w KRUS, na emeryturze mają jak u Pana Boga za piecem, przeciętnie otrzymują o wiele niższe świadczenie, niż osoby płacące składki do ZUS – tak wynika z najnowszej publikacji GUS dotyczącej pieniędzy Polaków.

Główny Urząd Statystyczny opublikował 25 maja najnowsze wydanie „Biuletynu Statystycznego”. W tym obszernym dokumencie urzędnicy zajęli się m.in. kwotami, które przeciętnie otrzymują w naszym kraju pracownicy firm, sfery budżetowej oraz emeryci i renciści ZUS-owscy i KRUS-owscy. Na podstawie danych GUS, opracowaliśmy poniższą infografikę:

Choć średnie wynagrodzenie krajowe w sektorze przedsiębiorstw stale się podnosi (np. w kwietniu 2015 r. wynosiło 4123,26 zł brutto, rok później już 4313,53 zł, a obecnie – 4489,07 zł), to i tak pracownicy firm generalnie nie mogą równać swoich wynagrodzeń z osobami pracującymi w budżetówce, czyli instytucjach finansowanych z budżetu państwa. Do nich zaliczają się nie tylko urzędnicy, ale też policjanci wojskowi czy nauczyciele.

ZOBACZ TEŻ: Bezrobocie poniżej 8 proc.! Najnowsze dane GUS

Średnią płac zawyżają tu zarobki wysoko postawionej kadry urzędniczej, ale podobnie dzieje się w sektorze przedsiębiorstw, a więc budżetówka i tak wychodzi na plus. Pracujący w sferze budżetowej, co dobrze widać na naszej infografice, przeciętnie mogą liczyć na zarobki wyższe o 675,12 zł od pracowników firm.

ZOBACZ TEŻ: PiS odebrał rolnikom wcześniejsze emerytury. PSL chce walczyć o ich prawa

Ciekawie prezentują się także emerytury i renty Polaków. Jak podaje GUS, średnie świadczenie z systemu emerytalno-rentowego wypłacane przez ZUS jest wyższe aż o 911,72 zł od tego, które otrzymują rolnicy. Wpływ ma na to ma fakt, że rolnicy płacą niższe składki emerytalne do KRUS, niż jest to w przypadku klientów ZUS. Mimo że świadczenie rolnicze i tak może być później częściowo dotowane z państwowych środków, to i tak ostatecznie jest niższe niż to otrzymywane z ZUS.

Źródło: Biuletyn Statystyczny Nr 4/2017 GUS – stat.gov.pl, podatki.biz

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze