O planach wprowadzenia możliwości skorzystania z takiej rekompensaty pisze „Rzeczpospolita”. Jak podaje dziennik, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, poprawkę korzystną dla Poczty Polskiej złożył około godz. 22.00 przewodniczący komisji Tomasz Latos z PiS. Dotyczy ona zmian w ustawie koronawirusowej: o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Co zakładają zaproponowane zmiany?
Polecane: Minister finansów o deficycie. Padła wielka kwota
Zgodnie z propozycją, podmioty, które w związku z przeciwdziałaniem Covid-19, zrealizowały polecenie Prezesa Rady Ministrów związane bezpośrednio z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego (…) mogą wystąpić do Szefa Krajowego Biura Wyborczego o przyznanie jednorazowej rekompensaty na pokrycie zasadnie poniesionych kosztów, związanych bezpośrednio z realizacja polecenia, zwanej dalej rekompensatą. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z części budżetu państwa, którą ma do dyspozycji Szef Krajowego Biura Wyborczego.
Polecane: Kto płaci najwięcej za wysłanie listów
W Polsce wyborami korespondencyjnymi, które miały odbyć się 10 maja zajmowała się Poczta Polska. Choć ostatecznie wybory w tym terminie się nie odbyły, to na ich przygotowanie miało pójść blisko 70 mln zł.