Jeżeli nie dostanie twojego formularza PIT w terminie, grożą ci poważne konsekwencje, m.in. pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej oraz utrata prawa do rocznego rozliczenia się z małżonkiem lub małżonką. Sprawdź, do kiedy trzeba rozliczyć się ze skarbówką w 2017 roku.
Do kiedy złożyć formularz PIT?
Tradycyjnie większość podatników powinno złożyć zeznanie podatkowe do 30 kwietnia. Ponieważ jednak w 2017 r. dzień ten jest dniem wolnym od pracy, termin składania formularzy PIT został przedłużony do 2 maja włącznie. Tego dnia mija termin składania formularzy: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.
PIT-28 i PIT-11 należy złożyć wcześniej. W tych przypadkach ostateczny termin składania formularzy minął 31 stycznia.
Do kiedy złożyć PIT w urzędzie?
Jeżeli zdecydujesz się zanieść PIT bezpośrednio do urzędu, sprawdź odpowiednio wcześnie, czy dana placówka jest czynna 2 maja, a jeżeli tak – w jakich godzinach pracuje. Duże ułatwienie dla klientów stanowią tzw. PIT-omaty – specjalne urządzenia do przyjmowania formularzy PIT, które są rozmieszczone w wybranych miejscach. Pozwalają one często ominąć kolejkę osobom, które zwlekały ze złożeniem PIT-a. Z urządzenia należy pobrać pokwitowanie złożenia zeznania.
Do kiedy wysłać PIT przez Pocztę Polską?
W przypadku wysyłki zeznania podatkowego tradycyjną pocztą o dacie rozliczenia decyduje data ze stempla pocztowego. Jeżeli jednak przesyłka zaginie, fiskus może nałożyć karę za nierozliczenie się w terminie, dlatego zawsze wybierz opcję z potwierdzeniem nadania wysyłki. Ponadto w całej Polsce funkcjonuje zaledwie kilkanaście całodobowych placówek pocztowych. Rokrocznie w dniu, kiedy mija termin złożenia zeznania podatkowego, zalewają je tłumy, co przysparza niepotrzebnego stresu zarówno osobom obsługującym okienka pocztowe, jak i klientom.
Do kiedy wysłać PIT za pośrednictwem kuriera?
W przeciwieństwie do Poczty Polskiej, jeżeli zdecydujesz się przekazać stosowne dokumenty przez kuriera, o dacie wpłynięcia zeznania podatkowego decyduje data doręczenia przesyłki. Dlatego należy z rozwagą wybrać operatora, sprawdzić odpowiednio wcześnie, jaki jest oczekiwany termin dostarczenia listu, a najlepiej – uwzględnić pewien zapas czasowy na tzw. czynniki niezależne.
Do kiedy złożyć wniosek o wypełnienie formularza PIT-37 przez urząd?
Szczególnym udogodnieniem dla podatników, którzy składają PIT-37, jest możliwość rozliczenia się z fiskusem za pośrednictwem urzędnika. Jeżeli odpowiednio wcześnie wyślesz wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, ciężar wypełnienia formularza spocznie na skarbówce.
Aby urzędnik rozliczył PIT, trzeba wypełnić formularz PIT-WZ, a następnie – przesłać go drogą elektroniczną. Wniosek powinien zawierać wszystkie informacje niezbędne do sporządzenia zeznania podatkowego: dane osobowe (np. imię i nazwisko), informację o kosztach uzyskania przychodu, ulgach do uwzględnienia, składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne czy dane organizacji OPP, której chcesz przekazać 1 procent.
Uwaga! Formularze PIT-WZ można składać od 15 marca. Termin złożenia formularza PIT-WZ mija 18 kwietnia 2017 roku!
Do kiedy wysłać PIT drogą elektroniczną?
Zeznanie podatkowe za 2016 r. można również złożyć drogą elektroniczną:
- przez formularz interaktywny w formacie Adobe PDF,
- przy użyciu Aplikacji e-Deklaracje Desktop Ministerstwa Finansów,
- przez oprogramowanie firmy zewnętrznej, które można znaleźć m.in. na stronach organizacji OPP,
- przez formularz online niewymagający instalacji dodatkowego oprogramowania,
- przez PFR (pre-filled tax return), czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (dotyczy deklaracji PIT-37 i PIT-38).
W wyżej wymienionych przypadkach ostatecznych termin złożenia deklaracji podatkowej mija 2 maja 2017 roku.
Nie warto odkładać rozliczenia się z fiskusem drogą elektroniczną na ostatnią chwilę. Im bliżej dead-line'u, tym bardziej mogą być przeciążone serwery. Co prawda w tym roku na przesłanie skarbówce wypełnionego zeznania podatkowego mamy czas do 2 maja do godz. 23.59, ale nie należy zapominać o tym, że trzeba poczekać na potwierdzenie z urzędu. W „godzinach szczytu" czasem trzeba długo czekać na zakończenie procesu. Potwierdzenie należy przechowywać przez pięć lat na wypadek ewentualnej kontroli ze strony pracowników urzędu skarbowego.
Oprac. na podst. finanse.mf.gov.pl, rp.pl, pit.pl